Ja sagaidāt patiešām labu lielu un saldu zemeņu ražu no sava zemes gabala, jums būs jārūpējas par šīs kultūras aizsardzību pret kaitēkļiem un slimībām.
Parasti šim nolūkam jūs izmantojat pirktus preparātus – ķīmiskās rūpniecības sasniegumus. Taču ir arī citi veidi, kas ļauj sasniegt to pašu mērķi, taču šoreiz bez jebkādas “ķīmijas” izmantošanas.
Pieredzējuši dārzkopji periodiski izmanto sildītu pieneņu uzlējumu – tas būs efektīvs šķērslis ceļā no patogēniem un kaitēkļu kolonijām. Efektīvā līdzekļa pagatavošanai būs nepieciešams savākt 0,5 kg pienenes, kas tiek uzskatīta par nezāli, kā arī vajadzēs 10 litri ūdens.
Ja pienenes vēl nav (vai vairs nav), pamēģiniet līdzekļus uz to bāzes aizstāt ar aukstu ķiploku uzlējumu. Lai to pagatavotu, ir nepieciešamas tikai 2 svaigas ķiploku galviņas un tie paši zināmie 10 litri ūdens.
Turklāt kā profilaktisku līdzekli varat nopļaut kultūras lapas pēc augļu novākšanas. Šis pasākums ir piemērots zemenēm, kas augļus dod vienu reizi sezonā, un to veic ne vēlāk kā augusta vidū. Augu atliekas pēc tam, protams, aizvāc, un krūmus un mulču uz dobēm apsmidzina ar pieneņu uzlējumu.
Pēc vienas dienas zemenes kārtīgi aplaista, pēc tam sagatavo mēslojumu no 2 litriem govs mēslu, 0,5 glāzes pelnu un superfosfāta. Visas iepriekš minētās sastāvdaļas jāatšķaida 10 litros ūdens.
Papildus ķiploku un pienenes uzlējumiem, ir arī citi dabīgi paņēmieni, kas palīdzēs aizsargāt zemenes no kaitēkļiem, piemēram, nīma eļļa ir efektīvs dabīgs līdzeklis pret mušiņām, zirnekļērcēm un citām kaitēkļu sugām.
Der arī atcerēties, ka baziliks, lavanda, timiāns un citi garšaugi ir dabiski kaitēkļu atbaidītāji. Tos var stādīt ap zemeņu krūmiem, lai atturētu kaitēkļus, piemēram, laputis, no piekļuves zemenēm.