Peoniju krūms ir ne tikai dārza dekoratīvs elements, bet arī lepnums katram puķu audzētājam. Taču ir reizes, kad tie ir jāpārvieto.
Atklāsim, kā tikt galā ar šo uzdevumu un nekaitēt ziediem.
Augusts un septembris ir optimālie mēneši peoniju pārstādīšanai. Augs atpūšas pēc ziedēšanas, un rudens lietavas nodrošina nepieciešamo mitrumu iesakņošanai. Ja peonijas pārstādīsiet agrāk vai vēlāk, pastāv risks, ka tās neiesakņosies.
Šiem ziediem ir svarīga gaisma. Taču dedzinošā saule tiem var kaitēt, tāpēc labāk izvēlēties nedaudz ēnainu vietu. Nepieciešama mālaina vai melnzemes augsne ar labu drenāžu.
Peonijām nepatīk caurvējš, tāpēc labāk izvairīties no vietām pie žogiem, kur “staigā” vējš. Ja vieta izvēlēta pareizi, krūms priecēs ar ziediem daudzus gadus.
Sagatavošanās
Nogrieziet stublājus, atstājot 5-7 cm garus kociņus. Tas palīdzēs izvairīties no liekas mitruma iztvaikošanas. Izrociet krūmu 25-30 cm attālumā no centra, lai izvairītos no sakņu bojāšanas. Rūpīgi izrociet krūmu, izmantojot dakšas vai lāpstu. Nevelciet stublājus, jo varat sabojāt sakņu sistēmu.
Kā sadalīt peoniju krūmu
Lai sadalītu krūmu, nepieciešams ass un dezinficēts nazis. Katrā fragmentā jābūt 3-5 pumpuriem un apmēram 10-15 cm garām veselām saknēm. Griezumus apstrādā ar kokogli vai pelniem. Tas pasargās augu no infekcijas un puves.
Stādīšana jaunā vietā
Stādīšanas bedrei jābūt dziļai – apmēram 50-60 cm. Apakšā uzliek drenāžas slāni: granti, smiltis vai keramzītu. Tad aizpildiet ar dārza augsnes, humusa un smilts maisījumu.
Peoniju saknes ievieto uzmanīgi, lai tās nebojātu. Pumpurus atstāj 3-5 cm dziļumā. Pārāk dziļa stādīšana var novest pie vājas ziedēšanas. Pēc iestādīšanas augsni bagātīgi aplaistiet. Ja augsne ir nosēdusies, tā jāpapildina.
Pēc pārstādīšanas peonijām nepieciešama īpaša uzmanība. Laistiet mēreni – pārmērīga laistīšana kaitē saknēm. Novāciet nezāles, lai tās neaizņemtu barības vielas.