Kādēļ patiesībā nav ieteicams ka pie mājas aug bērzs


 

Koki neapšaubāmi piešķir īpašu šarmu jebkurai teritorijai. Vasaras karstumā tie sniedz patīkamu ēnu, bet to košais zaļums iepriecina acis. Pilnībā piekrītu – pagalms bez kokiem var šķist tukšs un nepievilcīgs.

Tomēr jāņem vērā, ka ne visi koki ir piemēroti mājas apkārtnes apzaļumošanai. Šajā rakstā mēs aplūkosim, kādas nepatīkamas sekas var radīt bērza stādīšana mājas tuvumā.

 

Bērza mīnusi

Bez tautas ticējumiem, kuri daudziem šķiet mazsvarīgi, ir arī daudzi racionāli iemesli, kādēļ bērzu nav vēlams stādīt pie mājas. Izrādās, šis mākslinieku, dzejnieku un mūziķu cildinātais koks var sagādāt vairāk problēmu nekā prieka. Bērzs ir augsts koks ar plašu sakņu sistēmu, kas spēj radīt bojājumus ēkas pamatnei. Tādēļ, ja tomēr nolemjat to stādīt, jāievēro vismaz 8 metru attālums no ēkas.

Otra būtiska problēma ir bērza augstums – tā zari var aizsniegt elektropārvades vadus un sliktos laikapstākļos radīt bojājumus, piemēram, vadu pārrāvumu.

Ziedēšanas laikā bērzs var kļūt par nopietnu problēmu cilvēkiem, kuri cieš no alerģijām. Bērza ziedputekšņi – īpaši kaķīši – bieži izraisa alerģiskas reakcijas.

Vēl viens trūkums ir tas, ka bērza koksne satur viegli uzliesmojošas vielas. Tādējādi šāda koka klātbūtne pie koka konstrukcijām palielina ugunsgrēka risku.

Bērzs ir ūdeni mīlošs augs, kas no augsnes intensīvi uzņem mitrumu un barības vielas. Tāpēc 3–4 metru rādiusā ap to citi mitrumprasīgi augi var nespēt augt un attīstīties.

Turklāt šis koks regulāri izmet dažādas daļiņas – sīkas lapas, ziedkopas, mizas atlūzas –, kuras var nosprostot lietus ūdens notekas un aizdambēt jumta sistēmas.

Kā redzams, bērza stādīšana pie mājas var radīt virkni nevēlamu problēmu. Tāpēc daudz prātīgāk būtu priecāties par bērzu skaistumu kādā mežā vai birzī, bet sava īpašuma teritorijā izvēlēties augus, kas ir mazāk sarežģīti kopjami.

Taču bērziem ir pievienotas arī dažādas tautas ticības. Lai gan mēs neiesakām uz tām balstīt lēmumus, tomēr tās ir interesanti pieminēt.

 

Ticējumi par bērzu

Agrāk uzskatīja, ka pie mājas iestādīts bērzs var nest nelaimi ģimenei. Tāpat māja, kas celta vietā, kur agrāk bijusi bērzu birzs, varot būt bez laimes un saskaņas.

Pastāvēja uzskats, ka bērza platie zari kalpo kā patvērums dažādām pārdabiskām būtnēm, bet lapu čaboņa simbolizē mirušo senču balsis.

Senāk cilvēki ticēja, ka vientuļš bērzs pievelk nemierīgas dvēseles, tāpēc tā klātbūtne tika uztverta piesardzīgi.

Taču bērzu ticējumos nav tikai negatīvas zīmes – ir arī pozitīvas nozīmes, kas saistītas ar šo koku.

Pēc senajiem uzskatiem, pie vārtiem iestādīts bērzs var aizsargāt māju no ļauniem gariem un ļaunas acs ietekmes.

Tāpat tika uzskatīts, ka bērza zari, kas novietoti pie dzemdējošas sievietes galvas, palīdz atvieglot dzemdību procesu.

Senāk no bērza koksnes darināja amuletus, kas kalpoja kā aizsardzība pret ļaunumu. Jaunlaulāto kāzu kūku nereti rotāja ar bērza zariem, lai ģimenes dzīvē valdītu miers un saskaņa.

Tāpat bērza zarus lika gan kūtīs, gan laukā – ar domu, ka tas veicinās labu ražu un dzīvnieku auglību.

Bez šaubām, bērzs ir ārkārtīgi skaists koks, taču tas nav pats piemērotākais apstādījums mājas tuvumā.

Kādi augi rotā tavu pagalmu? Padalies ar mums komentāros!