Agrā pavasarī visur uzzied dzelteni saulīšu ziedi – pienenes. Pēc neizskatīgās ziemas to košā krāsa priecē acis. Tā ir, ja skatās kopumā. Taču, kad tā pienene izaug pašā zāliena vidū – tas viennozīmīgi nepatīk!
Tagad veikalos ir pieejami daudzi selektīvās iedarbības herbicīdi, kas paredzēti divdīgļlapju augu – tādu kā pieneņu – pazušanai. Varētu, protams, aiziet uz veikalu, nopirkt šādu preparātu, uzpildīt ar to izsmidzinātāju un sarīkot “paklājveida bombardēšanu” pa ziediem. Bet nē. Es tā negribu. Man ir savas metodes cīņai ar šiem pavasara pirmziediem.
Pieneņu augšanas īpatnības
Pienene ir daudzgadīgs lakstaugs ar lapām un dzelteniem ziediem. Pēc noziedēšanas šo košo “cepurīšu” vietā parādās baltas parašūtiņu bumbiņas. Vējš tās aiznes tālumā, palīdzot augam izplatīties.
Vai jūs spējat iedomāties, cik daudz šo parašūtiņu aizlidos no vienas pieneņu “plantācijas” un kur tie nosēdīsies? Protams, arī jūsu zālienā. Pienenes kā nezāles vairojas ļoti ātri, tāpēc cīņa ar tām nemaz nav tik vienkārša.
Parašūtiņš, nonākot tam labvēlīgos apstākļos, strauji iesakņojas un sāk intensīvi augt. Pienenes galvenā sakne var sasniegt līdz pat 60 cm garumu. Tas nozīmē, ka šis nezāļu augs spēj izsūkt no augsnes visus barības vielu krājumus, neatstājot neko citām kultūrām. Blīva lapu rozete aizēno kultūraugus, liedzot tiem nepieciešamo gaismu.
Nenoliedzami, pienenes piešķir dzīvīgumu, taču…
Var paņemt lāpstu un apstaigāt zālienu, izrokot pieneņu saknes. Bet kas tad paliks pāri no zāliena? Var izmantot arī mehāniskās metodes. Bet vai tās dos vēlamo rezultātu? Var arī ieklausīties manā padomā un izmantot vienu no maniem ieteiktajiem paņēmieniem. Par visu pēc kārtas. Bet ko izvēlēties – to izlemiet paši.
Par mehāniskajām cīņas metodēm
Lai cik ļoti lauksaimnieks vēlētos uz visiem laikiem atbrīvoties no nezālēm – tas viņam neizdosies. Jo sēklas var atlidot no kaimiņu dārza vai arī auga palikusī saknes daļa atkal sāks augt. Tāpēc cīņai ar pienenēm jābūt regulārai – visas veģetācijas sezonas garumā.
Profilaktiskie pasākumi
Ir jāizdara viss iespējamais, lai nepieļautu pieneneņu parādīšanos uz zemesgabala. Visas “bezsaimnieka” teritorijas, kas nav aizņemtas ar kultūraugiem, nepieciešams uzart, nomulčēt vai pārklāt ar plēvi. Protams, profilakse negarantē pilnīgu aizsardzību pret nezālēm. Tāpēc, ja pienenes tomēr sāk augt, svarīgi izmantot agrotehniskās cīņas metodes.
Agrotehniskās metodes
Regulāra pļaušana ar zāles pļāvēju vai trimmeri palīdzēs novērst augu vairošanos. Pļaušana jāveic vēl pirms augu ziedēšanas. Pieneņu augšana apstāsies tikai tad, ja tiks noņemts augšanas punkts. Tas atrodas augsnes līmenī, tāpēc ne vienmēr vienkārša nopļaušana būs pietiekami efektīva.
Lasi vēl: Slepenais laiks: 4 Zodiaka zīmes, kuras 2025. gada maija sākumā atradīsies pie pozitīva pārmaiņu sliekšņa
Ir vēl viens veids – nezāles izraušana kopā ar sakni. Šim nolūkam var izmantot lāpstu vai speciālu ravēšanas rīku.
Taču es daru citādi. Nekad neesmu lietojis herbicīdus, lāpstu, neesmu rakt zālienā grāvjus vai bedres.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Zinošu dārznieku kalendārs 2025.gada maijam: 2 dienas, kad nedrīkst strādāt dārzā un augi, kas jāiestāda maijāby Laura Blūma
- Mēness kalendārs 2025. gada maijam: labvēlīgas un nelabvēlīgas mēneša dienasby Laura Blūma
- No rīta atstāju auto stāvvietā Rīgā, bet, atgriežoties, pamanīju divainu lietu uz pasažiera durvju roktura – ko tas var nozīmētby Rinalds Bergmanis