Daudziem cilvēkiem kapsētas apmeklējums ir būtiska ģimenes tradīciju ievērošanas daļa. Ir zināms, ka ir svarīgi apmeklēt aizgājēja kapu 9. un 40. dienā pēc viņa aiziešanas, kā arī katru gadu pēc tam.
Tomēr tradīcijā ir arī dienas, kad no šāda veida rituāliem ieteicams atturēties. Kāds mācītājs dalījās savā viedoklī par šo tēmu, norādot, kurās dienās kapsētas apmeklējumu labāk atlikt. Viens no gadījumiem, kad nav ieteicams doties uz kapsētu, ir gavēņa laikā. Piemēram, pareizticībā stingri neiesaka apvienot svētkus ar piemiņas brīdi pirms Lielā gavēņa vai tad, kad tas jau ir sācies.
Šī aizlieguma iemesls ir saistīts ar gavēņa būtību – tas ir grēku nožēlas un attīrīšanās laiks, kurā cilvēkiem jāatturas no dažādām aktivitātēm, tostarp kapsētas apmeklējuma.
Tāpat ieteicams atceres pasākumus atlikt uz darba dienām un neplānot tos baznīcas svētku laikā. Īpaši svarīgas dienas, kad no šāda veida apmeklējumiem vajadzētu atturēties, ir Lieldienas un Ziemassvētki. Šajās dienās ticīgie pievēršas dievkalpojumiem templī un garīgām nodarbēm, un tiek uzskatīts, ka atdusas vietas apmeklējums var novērst uzmanību no šīm aktivitātēm.
Kad būtu nepieciešams apmeklēt atdusas vietas?
Neskatoties uz šiem ierobežojumiem, šāda veida tradīcijā pastāv arī īpašas dienas, kad jāatlicina laiks piemiņai, pārtraucot ikdienas darbus un rūpes. Viena no šādām dienām ir Pasaules aizgājēju piemiņas svētki, kad ticīgie īpaši godina aizgājējus un lūdz par viņu dvēselēm. Kapsētas apmeklējums šajās dienās iegūst īpašu nozīmi, jo tas garīgi vieno dzīvos un aizgājējus šādā vienotībā. Tas pats attiecas arī uz citām vecāku sestdienām.
Vai ir nepieciešams sakopt kapus. Protams, tas ir nepieciešams: ar to jūs uzsverat, ka godināt aizgājēju piemiņu. Kapu tīrīšanai nav īpašu noteikumu. Galvenais ir atstāt pēc sevis visu tīru. Nokritušās lapas, zari, pērnās puķes, nezāles un atkritumi jāsavāc maisā un jānes konteinerā. Noslaukiet pieminekli, soliņu. Ja nepieciešams, plānojiet vai veiciet remontu, atjauniniet krāsu uz žoga.
Vai ar bērniem ir iespējams doties uz kapsētu. Stingru aizliegumu nav. Tiek uzskatīts, ka senču kapu apmeklēšana ir viens no dzimtas un senču vēstures iepazīšanas elementiem. Tādā veidā vecāki uzsver bērna iesaistīšanos ģimenē, kā arī cieņu pret tuviniekiem, dzīvajiem un aizgājējiem. Tomēr ir svarīgi saprast, ka visi bērni ir atšķirīgi. Un, ja viens mierīgi palīdz saviem vecākiem sakopt vecvecvecāku kapus, citam pats kapsētas apmeklējuma fakts var būt nepatīkams faktors.