Vai tiešām nevajadzētu ņemt kaķīti rokās? Vai jūs runājat nopietni? Viņš taču ir tik mazs, mīlīgs, pūkains… Liekas, it kā radīts tam, lai viņu maigi apķertu un pievilktu ciešāk klāt.
Grūti pat iedomāties, ka mājas kaķi saimnieki varētu neņemt rokās. Tomēr, ja noliekam malā visas sentimentālās sajūtas un sajūsmu par savu mīluli, jāatceras viena būtiska lieta – kaķis ir brīvību mīlošs un neatkarīgs dzīvnieks. Un viņš vienmēr pats izlemj, kad viņam ir nepieciešama cilvēka uzmanība un kā viņš vēlas šo uzmanību saņemt.
Tieši tāpēc dažiem kaķu saimniekiem nākas saskarties ar situāciju, kad viņu mīlulis pēkšņi sāk izrādīt neapmierinātības pazīmes, ja mēģina viņu paņemt rokās. Šādos brīžos kaķis var nikni ņaudēt, raustīties ārā, pat iekost vai saskrāpēt. Šķiet dīvaini – cilvēks taču no labas sirds paņem kaķīti rokās, lai paglaudītu un samīļotu, bet pretī saņem šādu reakciju.
Kāpēc kaķis var tik negatīvi reaģēt uz šādām saimnieka darbībām?
Kaķa psiholoģija
Patiesībā, ja kaķis pats nelien jums klēpī, necenšas uzrāpties pa jums kā pa koku vai nepacietīgi nestiepjas pakaļkājās, skaidri rādot, ka būtu laiks viņu paņemt rokās, tad nav nekādas vajadzības dzīvnieku pacelt no grīdas.
Protams, vēlme ātrāk satvert pūkaino mīluli ir gandrīz katram saimniekam, taču ir svarīgi ņemt vērā arī kaķa vēlmes. Viņš arī, starp citu, ir dzīva būtne ar savām tiesībām un pašcieņu. Kaķi vispār ir ļoti neatkarīgi dzīvnieki, kuri ļoti sargā savu teritoriju.
Turklāt viņi dod priekšroku vienmēr kontrolēt apkārt notiekošo, lai justos drošībā. Tieši tāpēc kaķi paši izvēlas brīžus, kad vēlas komunicēt ar saimnieku. Kad cilvēks paņem kaķi rokās pret viņa gribu, tas pārkāpj kaķa personīgo telpu un izraisa stresu. Šādā brīdī mīlulis var just diskomfortu, jo viņam zūd iespēja novērot apkārtni, turklāt viņš jūtas ierobežots kustībās, kas viņam nav patīkami.
Kāpēc kaķis negatīvi uztver to, ka viņu ņem rokās
Patiesībā var izcelt vairākus galvenos šādas reakcijas iemeslus:
Bailes no augstuma. Daži kaķi necieš būt augstu virs zemes un nejūt zem kājām stabilu balstu. Viņi nejūtas droši un cenšas pēc iespējas ātrāk atgūt saikni ar zemi, lai justos mierīgi.
Nepareiza paņemšana rokās. Ja dzīvnieku satver pārāk strauji vai neveikli, radot sāpes vai diskomfortu, nav brīnums, ka viņam nepatīk būt uz rokām.
Negatīva pieredze pagātnē. Ja kādreiz kaķi ar varu turēja rokās, nodarot viņam sāpes vai radot nepatīkamas sajūtas, vēlāk dzīvnieks izvairīsies no rokām un būs satraukts, ja mēģināsiet viņu pacelt.
Individuālās īpatnības. Katrai kaķim ir savas rakstura un pieredzes īpatnības, kā arī ietekmē šķirne un turēšanas apstākļi. Ir mīluļi, kas rokās jūtas lieliski, bet ir arī tādi, kuri to necieš un cenšas izvairīties.
Kas notiks, ja kaķi piespiedu kārtā turēsiet rokās
Ja pastāvīgi ignorēsiet sava mīluļa vēlmes, tas var novest pie vairākām negatīvām sekām, piemēram:
Attiecību pasliktināšanās starp saimnieku un dzīvnieku. Ja cilvēks nerēķinās ar kaķi, tas var sagraut uzticības pilnās attiecības starp viņu un mīluli.
Stresa stāvoklis. Ja nepārtraukti darīt to, kas kaķim nepatīk, tas neizbēgami izraisīs stresu.
Lasi vēl: Vīramāte iemācīja laistīt gurķus ar šo šķīdumu- divi vienā: gan aizsardzība, gan mēslojums gurķiem, lai iegūtu bagātīgu ražu
Pazemināsies uzvedības kvalitāte. Ja saimnieks bieži kontaktējas ar kaķi veidā, kas dzīvniekam ir nepatīkams, tas var novest pie agresijas izpausmēm: kaķis sāk kost un skrāpēt, tādējādi paužot savu protestu.
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk…..