Kāpēc pensijas gados zūd vēlme kaut ko darīt un tiekties pēc kaut kā


Foto: Pixabay
Dzīve pensijā. Pensionēšanās vecums bieži tiek uztverts kā ilgi gaidīts atpūtas laiks pēc daudziem intensīva darba gadiem

Tomēr šajā dzīves posmā daudziem cilvēkiem notiek gan fiziskas, gan psiholoģiskas pārmaiņas. Starp tām – nozīmes zuduma sajūta, motivācijas samazināšanās un vēlme vairs neko nemainīt. Šo procesu izpratne un risinājumu meklēšana ir būtiska, lai uzlabotu dzīves kvalitāti pēc pensionēšanās.

Kāpēc zūd vēlme kaut ko darīt un uz kaut ko tiekties

1. Sociālo lomu un statusa zaudējums. Darba dzīves laikā cilvēkam ir svarīgi iegūt profesiju, gūt profesionālus panākumus, būt sociāli nozīmīgam un risināt pastāvīgus uzdevumus.
Aizejot pensijā, daudzi izjūt, ka viņu loma sabiedrībā ir samazinājusies vai pat pilnībā izzudusi. Šāda sociālās nozīmības zaudējuma sajūta var novest pie pašvērtējuma krišanās un vēlmes pēc aktīvas darbības zuduma.


Foto: Pixabay

2. Dienas struktūras un mērķu zaudējums. Rutīna, kas veidojusies profesionālās darbības laikā, pēkšņi izzūdot, atstāj tukšumu. Noteikta grafika un mērķu trūkums var novest pie tā, ka cilvēks nezina, ar ko nodarboties, un sāk izjust apātiju. Nav ierasto stimulu pašattīstībai, un enerģija, kas agrāk tika veltīta darba uzdevumiem, tiek zaudēta.

3. Fiziskas un kognitīvas pārmaiņas. Ar vecumu notiek zināmas izmaiņas: fiziskās izturības samazināšanās, redzes, dzirdes un atmiņas pasliktināšanās. Iepriekšējās aizraušanās un aktivitātes kļūst mazāk pieejamas, kas arī samazina motivāciju izmēģināt ko jaunu.

4. Sociālā izolācija un vientulība. Pensijā daudzi zaudē kontaktus ar kolēģiem un pārstāj aktīvi piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Tas var radīt izolētības sajūtu, kas pastiprina depresijas simptomus un mazina vēlmi dzīvot aktīvu dzīvi.

5. Salīdzinājumi ar pagātni un bailes no novecošanās. Cilvēki mēdz atskatīties pagātnē un justies nostalģiski par iepriekšējiem sasniegumiem. Bieži pensionāri izjūt rūgtumu, apzinoties, ka daudz kas jau ir paveikts, bet priekšā vairs nekas jauns nav sagaidāms. Šīs bailes no novecošanas un neizbēgamām pārmaiņām var kļūt par šķērsli jaunu iespēju meklēšanai.


Foto: ekrānuzņēmums

Veidi, kā pārvarēt vēlmes zudumu būt aktīvam

Dalība interešu klubos vai radošās apvienībās veicina sociālo saišu atjaunošanu un jauna komunikācijas loka izveidi. Šādas aktivitātes palīdz sajust atbalstu, apmainīties ar pieredzi un idejām, kā arī atklāt jaunus vaļaspriekus.

1. Jaunas aizraušanās un hobiji. Pensijā rodas laiks, lai izmēģinātu nodarbes, kam agrāk pietrūka spēka vai iespēju. Pieteikšanās kursos, svešvalodu apguve, dalība mākslas vai sporta sekcijās palīdz ne tikai paplašināt redzesloku, bet arī paaugstināt pašvērtējumu, pateicoties jaunajiem sasniegumiem.

2. Fiziskā aktivitāte un rūpes par sevi.  Regulāri vingrinājumi, pastaigas svaigā gaisā, joga vai viegla vingrošana veicina gan fiziskās formas, gan garastāvokļa uzlabošanos.

3. Brīvprātīgais darbs un pieredzes nodošana. Daudzi pensionāri gūst piepildījumu, daloties savās zināšanās un pieredzē ar jaunāko paaudzi. Dalība brīvprātīgajos projektos, mentorēšana vai mācīšana var kļūt par iedvesmas un jēgas avotu, ļaujot justies noderīgiem.


Foto: Pixabay

Lasi vēl: Čārlzs III gatavojas aiziešanai, jautājums vai princis Harijs atgriezīsies pie ģimenes

4. Dzīves vērtību pārvērtēšana. Ir svarīgi apzināties, ka dzīve pensijā nav tikai profesionālās darbības beigas, bet arī iespēja personīgai izaugsmei. Dzīves prioritāšu pārskatīšana, jaunu mērķu noteikšana un iekšējā līdzsvara meklēšana palīdz veidot jaunu, jēgpilnu dzīves posmu.

5. Ģimenes un tuvinieku atbalsts. Spēcīgas ģimenes saites var būtiski palīdzēt pārmaiņu periodā. Ģimenes kopā būšana, kopīgas aktivitātes  un aktīva iesaistīšanās bērnu un mazbērnu dzīvē ļauj pensionāram justies vajadzīgam un mīlētam.

Secinājums

Pāreja uz pensiju ir pārmaiņu periods, kad cilvēks saskaras ar dzīves apstākļu maiņu un ierastās sociālās lomas zudumu. Ir svarīgi atcerēties, ka vecums nav šķērslis personīgai attīstībai, bet gan iespēja atklāt jaunus apvāršņus un īstenot savu potenciālu.

Vai jūs piekrītat? Kā jūs jūtaties pensijā? Vai viss ir labi? Ja vēl neesat ar mums, lai nepalaistu garām jaunas publikācijas, veiciet vienu vienkāršu darbību. Novēlu jums veselību un labklājību.