Kāpēc vajadzētu izvairīties no ēdiena gatavošanas uz gāzes plīts

Nē, astmas attīstību un saasināšanos ietekmē ne tikai gāzes plītis, bet arī kamīni, malkas krāsnis un sildītāji – tie paliek ieslēgti daudz ilgāk nekā plīts un izdala vēl vairāk kaitīgo vielu. Diemžēl jebkura atklāta uguns piesārņo gaisu – pat sveces (bet, protams, daudz mazākā mērogā).
Tātad, gāzes lietošana draud tikai ar astmu? Vai arī pastāv cita veida bīstamība?

Diemžēl tādi draudi ir, un to ir diezgan daudz.

Nesadegusi dabasgāze, kas izplūst no plītīm, palielina benzola koncentrāciju gaisā, bet tā ir kancerogēna viela, kas palielina varbūtību saslimt ar vēzi.

Zinātnieki ir atklājuši, ka šādu noplūžu dēļ benzola koncentrācija telpā var būt salīdzināma ar benzola daudzumu, kad cilvēks atrodas blakus smēķētājam (tomēr šis pētījums nav pats ticamākais: autori analizējuši gāzes paraugus no 159 gāzes plītīm Kalifornijas štatā).
Jāņem vērā, ka zinātnieki benzola daudzumu aplēsa tikai tad, kad plītis bija izslēgtas – gāzes sadegšanas laikā benzols var izdalīties vēl lielākā apmērā.

Turklāt slāpekļa dioksīds var pasliktināt citu hronisku plaušu slimību gaitu, un dažos pētījumos secināts, ka šīs kaitīgās vielas iedarbība nedaudz palielina letāla iznākuma risku.

 


Tāpat, ja gāzes plīts tiek izmantota nepareizi (piemēram, lai apsildītu mājokli), vai tā nedarbojas pareizi, pastāv risks saindēties ar tvana gāzi. Vēl vairāk – lietojot gāzes plītis, pastāv paaugstināts ugunsgrēka vai eksplozijas risks, ja netiek ievēroti drošības pasākumi.
Kā pasargāt sevi no visām šīm briesmām?

Visdrošākais variants ir pāriet uz elektrisko plīti, kas ir daudz drošāka lietošanā (der arī indukcijas plīts).
Tas palīdzēs arī videi: Stenfordas universitātes zinātnieki lēš, ka metāna noplūde no gāzes plītīm amerikāņu mājokļos gada laikā atstāj tādu pašu ietekmi uz klimatu kā aptuveni 500 tūkstoši ar benzīnu darbināmu automašīnu.

Bet ko darīt, ja es nevaru pāriet uz elektrisko plīti?

Protams, ne visiem ir šāda iespēja. Ja lietojat gāzi, šeit ir daži padomi, kas palīdzēs aizsargāt jūsu un tuvinieku veselību.

Uzstādiet savā virtuvē āra nosūcēju un izmantojiet to katru reizi, kad gatavojat ēdienu. Ja nosūcējs neiziet uz ārpusi, atveriet logu un izvēdiniet virtuvi, kad lietojat gāzes plīti (biežāka dzīvokļa vēdināšana noderēs jebkurā gadījumā).

Pārbaudiet, vai mājoklī ar ventilāciju viss ir kārtībā. Ja uz logiem un sienām uzkrājas kondensāts un dzīvoklī ir izveidojies pelējums, tas var liecināt par problēmu. Šajā gadījumā labāk ir sazināties ar speciālistiem (ideālā gadījumā viņiem vajadzētu pārbaudīt ventilāciju katru gadu).
Uzstādiet mājoklī oglekļa monoksīda detektoru un periodiski pārbaudiet, vai tas darbojas. Vislabāk to uzstādīt vietā, kur trauksmes signāls jūs pamodinās naktī. Detektora akumulators ir jāmaina ik pēc sešiem mēnešiem, bet pati ierīce – vismaz reizi piecos gados.

Dažas dienas varat izlaist gatavošanu ar gāzi un izmantot elektriskās ierīces, piemēram, mikroviļņu krāsni vai tosteri.

Iegādājieties gaisa attīrītāju – tas palīdzēs papildus filtrēt gaisu no cietajām daļiņām (un daži filtri arī likvidē gāzes). Bet tas ir papildu pasākums – jums nevajadzētu pilnībā paļauties uz šādu ierīci.

Daži eksperti iesaka izmantot HEPA filtru – tas efektīvi uztver dažāda izmēra cietās daļiņas. Bet šādas ierīces nevar likvidēt gāzi, tad var palīdzēt, piemēram, fotokatalītiskie filtri.

Ko darīt, ja man patīk gatavot izsmalcinātus ēdienus? Vai tam nav labāk piemērota gāzes plīts?
Nebūt ne – tas ir tikai un vienīgi mārketinga mīts!
Pavāri, kuri dod priekšroku gāzes plītīm, parasti min šādus argumentus:

izmantojot gāzi, temperatūru var mainīt daudz ātrāk nekā uz elektriskās plīts;

Lasi vēl: Tagad svaigām mājas olām čaumala perfekti attīrās – dalos ar vienkāršu metodi

Uz gāzes plīts var izmantot no jebkura materiāla izgatavotus traukus, bet uz indukcijas plīts var izmantot tikai dažus dzelzs sakausējumus (piemēram, nerūsējošo tēraudu un čugunu).

Tikmēr 2022. gadā izdevuma “Los Angeles Times” pārtikas apskatnieks Bens Mims veica virkni eksperimentu un secināja, ka elektriskās plītis nebūt nav sliktākas par gāzes plītim – vienkārši nepieciešams laiks, lai pierastu pie tām, bet ātra uzkarsēšanas kontrole nepieciešama ļoti retos gadījumos.

Ko tu saki par šo informāciju? Vai tev tā šķiet drošticama? Pastāsti, lūdzu, komentāros, atzīmē rakstu ar “patīk” un dalies sociālajos tīklos!

Leave a Comment