Dārziņš, sava zemesgabala stūrītis – tā ir kā dvēseles atelpa. Tur ne tikai audzē vairāk vai mazāk ekoloģiski tīrus produktus, bet arī atpūties no ikdienas rūpēm.
Viss būtu lieliski, ja vien… Zemenēm vīst lapas. Zem jaunās ābeles – aizdomīgi mīksta zeme, bet sīpolu lokus kāds acīmredzami apgrauzis.
Pirmā doma – peles! Tās pašas lauka peles jeb strupastes. Jūs apjūkat un vēlaties pēc iespējas ātrāk tikt vaļā no šiem mīlīgajiem, pūkainajiem “kaimiņiem”. Tiek izmantoti slazdi, inde, ultraskaņas atbaidītāji un labi kaimiņu padomi: “nobeidz visus pēc kārtas – citādi netiksi vaļā, šļūteni ar benzīnu alā…”
Bet vai lauka peles patiešām ir tikai un vienīgi kaitēkļi? Vai tomēr daba tās nav radījusi gluži bez iemesla? Tagad mēs to noskaidrosim, mīļie lasītāji. Nesteidzieties ķerties pie pelēm domātās indes.
Peles dārzā
Netēlosim, ka šie mazie radījumi būtu kā pūkaini eņģelīši. Siltās ziemās, kad sniega ir maz un ēdiena trūkst, lauka peles sāk aktīvi apgrauzt augļu koku un ogulāju saknes – īpaši jaunos stādījumus. Zem sniega tā viņām ir īsta dzīres sezona.
Pie koka stumbra pamatnes miza ir bojāta. Augu sakņu sistēma apgrauzta. Pagrabā – alas, dobēs – ejas. Šķiet, ka tur mājo nevis viena, bet vesels tūkstotis strupastu.
Ja neseko līdzi kārtībai savā dārzā, atstāj atklātu komposta kaudzi un kaļ salmus vai sausu zāli kaudzēs, kur pelēm būs, kur draiskoties, – tad paši vien esat vainīgi.
Taču lielu postu tās nodara ne vienmēr, bet arī apstākļos. Kad dārzs tiek pamests novārtā un tuvumā nav dabisko ienaidnieku, pelēm ir īsta paradīze.
Nedzeniet projām savus glābējus
Daba nepieļauj tukšumu – un nerada bezjēdzīgas formas. Ja zvaigznes tiek aizdedzinātas, tad kādam tas ir vajadzīgs.
Šie dzīvnieciņi ir kā mazie “lauku dārznieki”. Viņi izplata augu sēklas, nereti aiznesot tās ievērojamā attālumā. Tas, ka jūsu dārzā pēkšņi uzradies kāds jauns zieds vai mežrozīte stūrī, varētu būt tieši strupastes darbs.
Strupastes aktīvi barojas ar dažādiem kukaiņiem – resniem kaitēkļu kāpuriem zemē, pašu kukaiņiem, gliemežiem, gliemjiem, skorpioniem un pat čūsku mazuļiem. Tāpēc – nedzeniet prom savus glābējus.
To viņu neskaitāmās alas un caurumi ir dabiska augsnes aberācijā. Pazemes ejas un tuneļi palīdz zemi uzirdināt. Bez motobloka, bez lāpstas, bez jebkādas jūsu piepūles.
Lasi vēl: 1 litrs uz 10 litriem ūdens gurķu laistīšanai pēc stādu iestādīšanas: pievienoju mēslojumu labākai augšanai
Ja laukos turat plēsīgu putnu, piemēram, pūci vai jūras ērgli, tad peles ir lielisks un bezmaksas barības avots.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- Banku darbinieki lūdz būt vērīgiem un nespiest šo pogu bankomātosby Sandra Ločmele
- Draudzene pārdevēja man atklāja, kādus 4 “slazdus” tirgotāji izliek pircējiem un kā no tiem izvairītiesby Sandra Ločmele
- Talsu kasiere atklāja 10 produktus, kurus pati nekad nepērk lielveikalos vakarā – stāsta kāpēcby Sandra Ločmele