Kas jādara ceturtdien, 1.maijā, lai laime un prieks neietu ar līkumu. Senču paražas un ticējumi

Mūsu priekšteči bija pārliecināti, ka 1.maijā ikvienam jācenšas darīt labus darbus un jāizdzen no sirds dusmas un aizvainojums – tad dzīvē ienāks patiess prieks un laime.

Ticējums vēsta, ka tieši šajā dienā pie mums var ciemos ierasties aizsaulē aizgājušo tuvinieku dvēseles, lai uzzinātu, kā mums klājas šeit, uz zemes. Sendienās ļaudis 1.maijā atstāja savu mājokļu durvis plaši atvērtas, lai aizgājēju dvēselēm būtu vieglāk iekļūt iekšā, kā arī piekāra pie logiem dvieļus, lai parādītu tām ceļu.

Šajā dienā ir svarīgi atcerēties mūsu mīļos, taču nevis ar skumjām, bet ar mīlestību un pateicību, pieminot viņu labos darbus un sasniegumus dzīves laikā. Baznīca šajā gaišajā laikā pēc Lieldienām neiesaka apmeklēt kapsētu, mudinot vienkārši lūgt par aizgājēju mieru – tas vienmēr ir iespējams un nepieciešams. Stingra aizlieguma gan nav, bet pats galvenais – 1.maijā neieslīgt bēdās un skumjās.

Bet kādas tad ir tautas zīmes par šo dienu? Mūsu senči bija ļoti vērīgi. Lūk, kādi bija viņu novērojumi par 1.maijā: Ja pavasara plūdi ir spēcīgi un ūdens līmenis ūdenstilpnēs augsts, gads būs labs, ražīgs un bagātīgs. Bet, ja valda sausums, gaidāmas nepatikšanas. Ja debesis saullēktā ir sarkanīgas, gaidāms stiprs vējš.

Ja šajā dienā līst, rudenī būs bagātīga sēņu raža. Mežs iepriecinās ar savām veltēm. Ja rīta pusē piesalst, gaidāma dāsna krimilžu (pienaiņu ģints sēne) raža. Laiks šķiet skaidrs, bet savelkušies mākoņi? Visticamāk līs. Ja vītols jau ir pūkains, par salnām vairs nav jāraizējas, pavasaris dara savu.

Nepatīkama patiesība par to, kāpēc patiesībā pensionāri Rietumeiropā izskatās jaunāki par mūsējiem

Galvenās dienas pazīmes zemnieki saistīja ar laikapstākļiem. Kukakle, kurai īpaši uzticējās, varēja pateikt, kas gaidāms tuvākajās dienās. Ja putns neklusē, bet cenšas, dziedot savas dziesmas, drīzumā iestāsies siltums. Un cilvēki arī teica:

Ja diena bija karsta – mēneša beigas būs vēsas. “Uz Kuzmas kreklu uz aršanu – mētelī uz sēšanu”. Ja 18. aprīlis (pēc vecā stila) ir auksts, maijs būs silts un saulains, un raža būs laba. Ja šajā dienā zied ķirši – uz aukstu laiku, ja ziedi parādās uz pīlādžiem – uz siltumu. Ja līs lietus, būs laba rudzu raža.

Arī bagātīgs lietus liecina par labu ražu. Starp citu, mūsu senči ticēja, ka šajā dienā lietus ūdenī noteikti jāmērcē mati, lai tie būtu biezi un skaisti. Saķeršanās lietū tika uzskatīta par veiksmi. Cilvēki mēdza teikt, ka tas nozīmēja daudz naudas.

Ko vēsta maģiskie pulksteņa laiki – 11:11, 22:22 un citas simboliskas sakritības

Ja bagātīgi tek bērzu sulas, vasara būs vēsa un lietaina. Ja bezdelīgas vēl nav atgriezušās no siltajām zemēm, pavasaris atnāks novēloti. Ja upes vēl klāj ledus, gaidāma slikta raža un mākoņaina vasara. Ja naktī uz 1.maiju pie debesīm ir daudz zvaigžņu, diena būs skaidra, bet vasara – silta un patīkama. Sapņi, kas redzēti naktī uz 1.maiju, var piepildīties divpadsmit dienu laikā.

Komponists Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko viņš patiesībā domā par mūsdienu mūziķiem (+VIDEO)

Pat tad, ja sapnī redzēts kaut kas satraucošs, nav jāraizējas. Padomā par labo un lūdz Dievu – tad viss noteikti izdosies! Ja tev šis raksts šķita interesants, atzīmē to ar “patīk” un dalies sociālajos tīklos. Novērtēsim arī tavus komentārus!