Decembris ir ne tikai svētku gatavošanās mēnesis, bet arī svarīgu darbu laiks dārzā. Pat ziemā varat rūpēties par saviem augiem un sagatavoties jaunajai sezonai.
Garšaugu un dārzeņu sēšana uz palodzes un siltumnīcā
Svaigu zaļumu audzēšana ziemā nodrošina vitamīnus un svaigumu arī aukstā laikā. Siltumnīcā vai uz palodzes var sēt skābenes, spinātus, redīsus un salātus. Loki, dilles un pētersīļi ir lieliski piemēroti stādīšanai.
Labākās dienas šādam darbam: 7-8, 15-17, 22-24. decembtis. Jāizvairās no jauna mēness dienām (12.–14. decembris) un pilnmēness dienām (27. decembris).
Lai nodrošinātu vienmērīgu augšanu, ir svarīgi uzturēt 18-22 °C temperatūru un regulāri vēdināt telpu. Izmantojiet fona apgaismojuma lampas papildu apgaismojumam, īpaši mākoņainās dienās.
Augsnes kopšana: irdināšana un mulčēšana
Augsnes irdināšana palīdz piesātināt saknes ar skābekli, un mulčēšana pasargā to no sala. Labākās dienas šiem darbiem: 4.-6.decembris, 20-21. decembris. Ziemājus vajadzētu mulčēt arī labvēlīgās dienās, 22.-24.decembrī. Izvairieties no pārmērīgas laistīšanas un ķīmiskā mēslojuma, īpaši no 12. līdz 14. decembrim.
Mulčēšanai piemēroti tādi organiski materiāli kā salmi, kritušās lapas vai priežu skujas, veidojot dabisku aizsargkārtu. Pēc irdināšanas un mulčēšanas augsnē saglabāsies mitrums, kas samazinās augu sasalšanas risku.
Spraudeņu sagatavošana pavasara potēšanai
Spraudeņu sagādi un ziemas potēšanu nodrošina spēcīgi stādi. Labākās dienas šim darbam: 9-11. un 18-19. decembris. Spraudeņi jāuzglabā vēsā vietā, lai nodrošinātu, ka tie paliek dzīvotspējīgi līdz pavasarim. Labvēlīgās dienās uz kokiem un krūmiem var uzbērt sniegu, lai papildus pasargātu no sala.
Spraudeņus vislabāk uzglabāt vēsā pagrabā vai ledusskapī, ietītu mitrā drānā. Regulāri pārbaudiet, vai spraudeņiem nav puves, un uzturiet optimālu mitruma līmeni.
Koku un krūmu sanitārā atzarošana
Sanitārā atzarošana noņem nokaltušos un slimos zarus, nodrošinot veselīgu koku augšanu pavasarī. Vislabvēlīgākās dienas apgriešanai: 4.-6., 7.-8., 9.-11.decembris.
Koku atzarošana jāveic tikai temperatūrā virs nulles. Ir svarīgi izvairīties no atzarošanas jaunā mēness laikā (12.–14. decembris) un pilnmēness (27. decembrī), lai izvairītos no augu novājināšanas.