Kas jāzina, izvēloties auto bateriju?

Auto akumulatori ir katra transportlīdzekļa sirds – bez tiem nav iespējama ne iedarbināšana, ne elektrisko sistēmu darbība. Lai nodrošinātu uzticamu automobiļa darbību jebkuros laika apstākļos, būtiski ir izvēlēties piemērotu, kvalitatīvu un jūsu vajadzībām atbilstošu akumulatoru. Šajā rakstā apskatīsim svarīgākos aspektus, kas jāņem vērā, iegādājoties jaunu auto bateriju.

 

1. Kāpēc akumulatora izvēle ir tik svarīga?

Auto akumulatori nodrošina elektroenerģiju ne tikai dzinēja iedarbināšanai, bet arī visām automobiļa elektroniskajām sistēmām – apgaismojumam, multimedijiem, signalizācijai, stūres pastiprinātājam, klimata kontrolei u. c. Ja baterija ir nolietota vai neatbilstoša, palielinās risks, ka auto neiedarbosies, īpaši aukstā laikā.

Pareizi izvēlēts akumulators:

pagarina automašīnas dzinēja mūžu,

nodrošina stabilu elektronisko sistēmu darbību,

palīdz samazināt degvielas patēriņu (modernajos auto),

nepieļauj pēkšņu enerģijas zudumu.

2. Kā zināt, ka akumulators jāmaina?

Vidējais akumulatora kalpošanas ilgums ir 3–5 gadi, bet tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem: klimata, braukšanas stila, automašīnas vecuma un tehniskā stāvokļa. Signāli, ka jūsu auto akumulators varētu būt jānomaina:

auto iedarbojas lēnāk nekā parasti,

dzinējs „negriežas” aukstā laikā,

bieži jāuzlādē akumulators,

panelī deg akumulatora brīdinājuma gaismiņa,

redzami korozijas vai plaisu pazīmes uz akumulatora.

Ja rodas šaubas, ieteicams doties uz autoservisu, kur speciālisti pārbaudīs akumulatora spriegumu un stāvokli.

3. Svarīgākie parametri, izvēloties akumulatoru

Auto akumulatori atšķiras pēc dažādiem tehniskajiem parametriem. Izvēloties jaunu bateriju, pievērsiet uzmanību šādiem kritērijiem:

a) Spriegums (V)

Lielākajai daļai vieglo automobiļu ir nepieciešams 12 V akumulators. Kravas auto, lauksaimniecības tehnika vai specifiski industriālie transportlīdzekļi var prasīt 24 V akumulatorus.

b) Kapacitāte (Ah – ampērstundas)

Kapacitāte nosaka, cik daudz enerģijas akumulators var uzglabāt. Jo lielāka kapacitāte, jo ilgāk tas var darboties bez uzlādes. Tipiski vieglajiem auto ir piemēroti akumulatori ar kapacitāti no 40 Ah līdz 100 Ah.

c) Starta strāva (A)

Starta strāva (CCA – Cold Cranking Amps) nosaka, cik daudz strāvas akumulators var nodrošināt, iedarbinot dzinēju aukstā laikā. Jo lielāka šī vērtība, jo vieglāk automobilis iedarbināsies ziemā.

d) Izmēri un stiprinājumi

Pārliecinieties, ka jaunā baterija ir piemērota jūsu automašīnas akumulatora nodalījumam. Nepareizs izmērs vai kontaktu izvietojums var traucēt drošai uzstādīšanai.

e) Polarizācija

Pozitīvā un negatīvā pola izvietojums (labā vai kreisā polaritāte) ir būtisks aspekts – nepareiza polarizācija var radīt īssavienojumu.

4. AGM vai EFB? Kas jāzina par mūsdienu tehnoloģijām

Mūsdienu auto akumulatori kļūst arvien sarežģītāki, jo aug transportlīdzekļu elektriskā slodze. Ja jūsu automobilis ir aprīkots ar „Start-Stop” sistēmu, nepieciešams izvēlēties AGM (Absorbent Glass Mat) vai EFB (Enhanced Flooded Battery) tipa akumulatoru.

AGM akumulatori – ideāli jaudīgiem auto ar daudz elektronikas un „Start-Stop” funkciju. Ilgmūžīgi, noturīgi pret vibrācijām un dziļu izlādi.

EFB akumulatori – piemēroti standarta automobiļiem ar vienkāršāku „Start-Stop” sistēmu. Pieejamāki, bet ar mazāku izturību nekā AGM.

Nav ieteicams AGM akumulatoru aizstāt ar parastu – tas var izraisīt problēmas ar automašīnas elektroniku.

5. Vai var pats nomainīt akumulatoru?

Jā, taču jābūt uzmanīgam. Mūsdienu automobiļiem akumulatora nomaiņa var ietekmēt borta datora iestatījumus. Tāpēc, ja neesat pārliecināts par savām prasmēm, labāk to uzticēt profesionāļiem.

Svarīgi:

vienmēr atvienojiet negatīvo polu pirmajā vietā un pievienojiet pēdējā,

pēc nomaiņas pārbaudiet, vai visas sistēmas (loga pacēlāji, radio, borta dators) darbojas pareizi.

6. Auto akumulatori ziemā – īpašs izaicinājums

Zema temperatūra samazina akumulatora kapacitāti un palielina strāvas patēriņu, jo dzinējam nepieciešams vairāk enerģijas iedarbināšanai. Ziemā iesakām:

regulāri pārbaudīt spriegumu (optimāli 12.6 V),

nelietot papildus elektroierīces pirms dzinēja iedarbināšanas,

uzlādēt akumulatoru, ja nedēļu vai ilgāk neplānojat braukt.

7. Kur iegādāties akumulatoru?

Auto akumulatori pieejami gan auto rezerves daļu veikalos, gan internetā. Pērkot klātienē, varat saņemt konsultāciju, bet pērkot tiešsaistē – bieži pieejamas labākas cenas un plašāka izvēle. Svarīgi izvēlēties uzticamu ražotāju (Bosch, Varta, Exide, Banner, Yuasa u. c.) un pārbaudīt garantijas nosacījumus.

Izvēloties auto akumulatoru, nevajadzētu pieņemt lēmumu steigā vai balstīties tikai uz zemāko cenu. Tas ir ieguldījums jūsu automobiļa uzticamībā, drošībā un komfortā. Zinot galvenos parametrus un izvēloties uzticamu piegādātāju, jūs nodrošināsiet ilgstošu un stabilu auto darbību gan ziemā, gan vasarā.