Labvēlīgās beta karotīna īpašības atklāja jau tālajā 1940. gadā. Kopš tā laika ir veikti vairāk nekā 200 pētījumi, kas apstiprina tā labvēlīgās īpašības uz cilvēka organismu. Jau 1970. gadā veiktajos pētījumos atklājās, ka vīriešiem, kas neuzņem karotinoīdus, ir daudz lielāks risks nomirt no vēža. Beta karotīns ir spējīgs aizsargāt arī epitēlija šūnas.
1989. gadā veiktajos pētījumos atklājās saistība starp augstu beta karotīna lietošanu un samazinātu risku saslimt ar vēzi. Šo gadu laikā ir veikti arī daudzi citi pētījumi, kuru laikā arī apstiprinājās beta karotīna labvēlīgās īpašības pret vēža šūnām.
Pētersīļi nostiprina imunitāti, palīdz atbrīvoties no toksīniem, kā arī novērš brīvo radikāļu radītos kaitējumus. Tiem piemīt arī pretiekaisuma īpašības un tie ir ļoti labi antioksidanti. Zaļums, kā sastāvā ir spēcīgi flavonoīdu savienojumi, piedāvā plašu atbalstu veselībai. Lūk, daži no šiem savienojumiem:
Apigenīns un miricetīns laboratorijas dzīvniekiem novērsa audzēju veidošanos. Tas attiecas arī uz plaušu vēzi. Flavonoīdi ir iemesls, kādēļ ķiploki tiek uzskatīti par lieliskiem produktiem ķīmijas terapiju laikā.
Lasi vēl: Biedējošs zinātnieku atklājums – vēzis, iespējams, ir lipīgs?!
Imperatorīns un izopimpinelīns aizsargā no krūts, aknu un plaušu vēža.
Atcerieties, ka regulāra šī dzēriena lietošana nogalina vēža šūnas un palīdz reģenerēt šūnu īpašības, neizmantojot bīstamus ķīmiskos savienojumus.
Lai novērstu saslimšanas risku, drīkstat dienā dzert glāzi šīs sulas. Ja vēzis jūs jau ir skāris, lietojiet šo dzērienu trīs reizes dienā, apmēram 4 – 5 mēnešu garumā.
Sastāvdaļas (vienai porcijai):
½ buntīte pētersīļu;
5 burkāni;
½ apelsīna;
1 citrons.
Pagatavošana:
Lieciet visas sastāvdaļas sulasspiedē. Šis daudzums pietiek vienai porcijai, bet vēža gadījumā dienā jāizdzer trīs tādas.
Sulu vienmēr izdzeriet svaigi pagatavotu!
Avots: fithacker.ru