Ķīnas varas iestādes paziņojušas par liela atklājuma izdarīšanu uz Mēness; “Tagad viss tik sāksies”

Paziņojums par iecerētajām trim jaunām orbītas misijām tika veikts tikai dienu pēc paziņojuma par jaunā minerāla – Changesite-(Y) – klātbūtni paraugos, kas ņemti no 2020. gada Change’e-5 misijas. Šie bija pirmie Mēness paraugi, kas iegūti kopš 1976. gada.

Pats materiāls no skata nav īpaši nozīmīgs. Tas ir caurspīdīgs kolumnārs minerāls, kas veido kristālus tikai 10 mikronu rādiusā. Tas, kas padara Changesite-(Y) tik īpašu, ir hēlijs-3 klātesamība. Tas ir svarīgs izotops, kas varētu būt ļoti noderīgs kodolreakcijās.

Pašreizējās kodolsintēzes reakcijās parasti tiek izmantots tritijs un deitērijs, taču tie rada blakusproduktus, kurus ir grūti saturēt, un ar reakciju saistītie enerģijas zudumi ir lieli, bieži vien pārsniedzot enerģiju, ko var iegūt.

Viens no šīs problēmas risinājumiem ir izmantot hēliju-3, izotopu, kas ir vienīgais stabilais elements, kuram ir vairāk protonu nekā neitronu. Ja sajaucat hēliju-3 un deitēriju kopā, reakcija rada hēliju un vienu protonu, un ar to ir daudz vieglāk tikt galā nekā ar alternatīvām.

Diemžēl hēlijs-3 uz Zemes ir ārkārtīgi reti sastopams, un, ja kodolsintēze kļūtu par dzīvotspējīgu enerģijas avotu, vajadzība pēc hēlija-3 nebūtu tik liela. Tomēr, kā izrādījās, hēlijs-3 ir ievērojami biežāk sastopams uz Mēness virsmas, padarot Mēnesi par pievilcīgu ieguves mērķi, gatavojoties nākotnes enerģijai.

Saskaņā ar izdevuma Bloomberg teikto, Ķīna tagad ir saņēmusi apstiprinājumu trim jaunām izpētes misijām uz Mēness. Bet galīgais mērķi ir izveidot pastāvīgu Ķīnas pētnieku klātbūtni uz Mēness.

Misijas tagad ir saistītas ar Ķīnas atkārtotu centienu stiprināt savu kosmosa aģentūru. Līdz ar to pēdējā laikā Ķīna ir veikusi vairākus aktīvus soļus, piemēram, orbītu palaišanu kosmosā vai bezpilotu misiju sūtīšanu uz Mēness. Ir skaidrs, ka tuvākā nākotnē Ķīna mēģinās konkurēt ar NASA par ietekmes sfērām uz Mēness.

NASA un SpaceX pašlaik cenšas panākt Artemis-I palaišanu uz Mēnesi, kas Mēness orbītā nosūtīs vairākus CubeSat satelītus un Orion kosmosa kuģi. Pēc problēmām ar dzinēju un noplūdi, minētās aktivitātes ir atliktas līdz septembra beigām vai oktobra sākumam.

Daudzi prognozē, ka tagad sāksies sacensība starp Ķīnu, ASV un citām valstīm par iespējami ātrāku Mēness resursu apgūšanu.

“Tagad viss tik sāksies!” raksta kāds Twitter lietotājs, izsakot prognozi par nākotnes sacensībām.

COMMENTS

Leave a Comment