Varētu šķist, kas gan var būt vieglāk par dobju laistīšanu. Bet tieši jūnijā lielākā daļa dārzu īpašnieku, paši to nemanot, pieļauj kļūdu, kuras rezultātā var pazaudēt teju vai visu ražu.
Kļūda slēpjas laistīšanas režīmā. Vasaras sākumā daudzi cilvēki, baidoties no karstuma, katru dienu sāk laistīt savas dārza dobes.
Tas noved pie tā, ka augu saknes pārstāj iedziļināties mitruma meklējumos un paliek virspusē, jo mitruma iegūšanai nav jāpieliek pūles. Rezultātā raža kļūst neaizsargāta pret temperatūras svārstībām un sausumu.
Otra izplatītā kļūda ir laistīšana dienas laikā zem dedzinošas saules. Ūdens pilieni uz lapām darbojas kā lēcas, izraisot apdegumus. Un mitrā augsne ātri uzsilst, radot siltumnīcas efektu, kas kaitē saknēm.
Bet vakara laistīšana arī ne vienmēr ir droša. Ja nakts solās būt vēsa, liekais ūdens var provocēt sēnīšu slimības. Ideāls laiks ir agrs rīts, kad augsnei ir laiks uzsūkt mitrumu, pirms iestājas karstums.
Kā pareizi laistīt? Koncentrējieties nevis uz kalendāru, bet gan uz augsnes stāvokli. Iebakstiet pirkstu augsnē 3–4 cm dziļumā. Ja augsne ir sausa, ir pienācis laiks paķert lejkannu.
Laistiet bagātīgi, bet reti, lai ūdens iekļūtu 20–30 cm dziļumā. Tas liks saknēm augt uz leju, padarot augu izturīgu pret sausumu.
Tomātiem, pipariem un baklažāniem izmantojiet siltu ūdeni – auksts ūdens rada stresu. Gluži pretēji, kāpostus un gurķus var laistīt ar vēsu, bet ne ledainu ūdeni.
Un neaizmirstiet par mulču: zāles vai salmu slānis samazinās iztvaikošanu un pasargās saknes no pārkaršanas.
Ievērojot šos pavisam vienkāršos noteikumus, jūs izvairīsities no galvenās jūnija kļūdas un saglabāsiet ražu pat karstākajā laikā.