«Viņa darbības bija īsts barbarisms! Viņa vainas dēļ tika sabojāti simtiem īstu šedevru, kas pilnībā būtu pelnījuši prestižas fotoizstādes balvas,» — savu viedokli pauda vēl viens fotogrāfs, Edvīns Roskems.
Pats Rojs Straikers nekad neslēpa savu aizraušanos ar cenzūru, savas darbības dēvējot par «negatīvu iznīcināšanu». Viņš bija ekonomists pēc izglītības, tāpēc nekad neuzskatīja fotogrāfiju no mākslinieciskā skatpunkta. Priekš viņa tā bija tikai veids, kā fiksēt sociāli ekonomisko realitāti.
Ja Rojam Straikeram likās, ka attēls kaut mazākajā mērā neatbilst patiesībai, viņš nekavējoties ņēma rokās caurumotāju…
«Šodien no fotogrāfijām bieži gaida, lai tās stāstītu visu patiesību. Bet patiesībā tikai ļoti nedaudzi attēli ir spējīgi to izdarīt!» — tieši tā izskaidroja savas darbības stingrais cenzors.
Tagad vairāk nekā 170 tūkstoši fotogrāfiju, kuras izgāja Straikera atlasi, ir kļuvušas par daļu no tematiskās kolekcijas Kongresa bibliotēkā. Atsevišķā arhīvā glabājas arī tūkstošiem citu attēlu, kas reiz tika atteikti cenzūras procesā, saglabājot uz sevis viņa rīcības pēdas…
Sakarā ar Roja Straikera darbībām var teikt, ka ASV vēsture ir burtiski piepildīta ar tukšumiem un neskaidriem momentiem… Ja tev patika raksts, dalies ar to ar saviem draugiem!