Izlasi līdz galam – pastāstīšu par vienu vecu triku, ko man parādīja vecmāmiņa ar īpašām spējām dārzniecībā
Šis triks izglāba manus tomātus no pilnīgas neveiksmes 2022. gada vasarā un, uzdrošinos teikt, uzlaboja manas attiecības ar manu sievu. Bet vispirms jautājums: kāpēc gurķiem tik ļoti nepatīk tomāti? To mēs uzzināsim tālāk.
Gurķi pret tomātiem
Šiem diviem ir ilgstošs konflikts. Viņi izskatās jauki, sulīgi, bet patiesībā tie ir vienkārši toksiski viens otram.
Reiz, pirms kādiem desmit gadiem, es kā naivs iesācējs tos iestādīju kopā vienā siltumnīcā. Nodomāju: nu, abi mīl mitrumu, kas gan var noiet greizi? Viss gāja labi. Gurķi sāka vīst, tomāti pārklājās ar kaut kādu aizdomīgu pelējumu, un beigās ne viens, ne otrs negribēja nest augļus.
Noslēpums ir tāds, ka tiem ir atšķirīgs mikroklimats: gurķiem patīk mitrums un ēna, bet tomātiem – sausums un saule. Tagad padomājiet par to – kurš tad vispār draudzējas ar gurķiem?
Pupiņas un sīpoli – dīvaina, bet spēcīga draudzība
Šeit ir kāds, kurš nenodos. Pupiņas ir ne tikai augi, bet gandrīz brīvprātīgie dārzā. Viņi bagātina augsni ar slāpekli, kā piemēram, mazie Ziemassvētku vecīši. Un lociņi ir kā aizsargs. Tas izdzen kaitēkļus.
Man pagājušajā gadā bija problēmas ar laputīm. Viss, izņemot pašu dobi, kur pupiņas un sīpoli kopā tusējās, cieta. Nejaušība? Nedomāju gan. Starp citu, kurš vienmēr visu sabojā, ja stādi nepareizā vietā? Atbilde ir tālāk.
Kartupelis: vientuļnieks ar raksturu
Viņi ir kā tas puisis, kuram labāk ir būt vienam. Kartupeļiem nepatīk, ja tuvumā ir tomāti, gurķi, ķirbji un pat saulespuķes (labi, man arī nepatīk saulespuķes). Vienā stāstā man bija iespēja izglābt kaimiņu zemes gabalu, kura raža vienkārši… pazuda. Blakus baklažāniem viņš iestādīja kartupeļus. Jā.
Ieteicu viņam pārstādīt baklažānus tālāk un stādīt to vietā zaļmēslojumu. Un viss – pēc pāris nedēļām kartupeļi atkal sāka kustēties! Bet ir viens pāris, kura konflikts ir vēl interesantāks. Vai jūs domājat, ka zemenes un kāposti var dzīvot blakus? Mēs to tagad uzzināsim.
Kurš kuru: kāposti vai zemenes
Jā, zemenes un kāposti. Šķiet, ka viens ir mīļš, otrs ir vienkārši izlepis. Un kopā – vai, vai. Zemenes aktīvi sūc fosforu no augsnes, bet kāposti – slāpekli. Un tā, kad viņi aug blakus, iznāk tā: abi ir nepietiekami baroti, bet turpina ēst, it kā uz diētas, un rezultāts ir augsnes noplicināšana un dažādas problēmas.
Man bija šāda aina: es nolēmu būt “gudrs” un uztaisīju jauktu dobi. Rezultāts? Zeme pēc sezonas sāka atgādināt studentu kopmītni – nogurusi un nekāda. Tātad, ar ko kāposti sader? Tas ir svarīgi zināt.
Lasi vēl: 20.aprīlis – gatavosimies negaidītiem likteņa pavērsieniem; kas jums noteikti jāņem vērā
Atbilde: ar dillēm un seleriju! Pārsteidzoši, šie augi palīdz viņai tikt galā ar kaitēkļiem. Starp citu, tieši šajās dobēs es pirmo reizi izmantoju organisko mēslojumu augiem. Mīksts, bez ķīmijas, bet rezultāts tāds, it kā nolīgtu agronomu. Vai vēlaties uzzināt, kā es gandrīz zaudēju ražu vienas vecmāmiņas kļūdas dēļ? Un kā viņa viņu izglāba?
Pēdējais padoms no vecmāmiņas
Tātad, bija 2021. gada pavasaris. Es devos uz ciematu, vecmāmiņa Ņina skatās uz manām sēklām, nopūšas un saka:
– Tu vienalga tās neizglābsi.
– Vai tas ir nepieciešams? – Esmu pārsteigts.
– Nepieciešams! Īpaši burkānu sēklām.
Tātad šeit tas ir. Noslēpums, kas izglāba manu dārzu, bija sēklu mazgāšana ar vāju kālija permanganāta šķīdumu un apputināšana ar pelniem. Tā ir kā panaceja pret visām kaitēm. Es joprojām to izmantoju.
Kā saprast, kur tava zeme ir nogurusi un lūdz atpūtu? Es tev tagad pateikšu. Secinājums un viens mazs, bet svarīgs solis. “Nogurušas” augsnes pazīme ir tā, ka tā kļūst irdena, bet nav auglīga. Neuztur mitrumu. Burtiski kā es no rīta.
Apgrieziet labību, nestādiet “rijējus” vienu otram blakus, un jā, nekautrējieties pievienot augsnei dzīvu organisko mēslojumu. Lai “smaržo”, bet vismaz aug!