Slazdi dārza kaitēkļiem
Lieli un vidēja izmēra akmeņi, kas nodrošina ēnu un aizsargā no dienas karstuma. Slapji dēļi, kas noteiktu laiku saglabā mitrumu. Podi ar slapju zemi apakšā, vai tādi paši spaiņi un plastmasas pudeles. Visus šos objektus gliemeži ir ārkārtīgi iecienījuši, jo tie var tajos ielīst un paslēpties, kad saule ir augstu debesīs. Vakarā vai naktī tie atkal izrāpos ārā kur nu kurais. Tāpēc visvieglāk ir savākt gliemežus tieši dienas laikā.
Īpaši labi darbojas alus slazdi, jo šā dzēriena specifiskā smarža gliemežus pievilina. Ja tu gribi izķert negantos kaitēkļus, nav labāka veida par šo. Lai to paveiktu, ņem trauku, iepildi tajā alu un ieroc tieši zemē, lai tā mala būtu augsnes līmenī. Gliemežiem tik ļoti patīk alus smarža, ka viņi neiebilst burtiski tajā noslīkt! Bet diemžēl ir arī trūkumi. Šāds slazds var arī iznīcināt dārzam labvēlīgus kukaiņus, tāpēc tev jābūt uzmanīgam.
Ķīmiskie līdzekļi
Jebkurš saprātīgs dārzkopis izmantos ķimikālijas kā pēdējo līdzekli. Vienkārši tāpēc, ka neatkarīgi no tā, cik drošas tās ir, jebkura videi draudzīga metode vienmēr būs prioritāte. Un nav zināms, vai ķīmija būs tik efektīva, kā rakstīts instrukcijā. Bet dzīvē ir gadījumi, kad kaitēkļi vienkārši nedod tev izvēli. Vai nu viņi, vai tu.
Pret gliemežiem ir īpaši preparāti, piemēram, metaldehīds, taču tas jālieto piesardzīgi, īpaši, ja mazdārziņā aug dārzeņi un augļi. Tirgū nopērkami arī videi draudzīgāki preparāti, piemēram, dzelzs fosfāts, kas ir nekaitīgāks. Izvēle ir tavās rokās. Ja steidzami ir nepieciešams ātrs problēmas risinājums, vari rīkoties pēc saviem ieskatiem.
Augi gliemežu aizgaiņāšanai
Laba ideja ir tādu augu audzēšana, kuru aromāts atbaida gliemežus. It īpaši, ja ložņājošie rīmas ir tava lielākā problēma un tev nav pārāk svarīgi, kādi augi ir dārzā. Kaut ko iestādīji – tas arī viss, acis priecājas un tiek gūts arī labums. Bet kādi ir mīnusi?
Ķiploki, sinepes, kliņģerītes vai samtenes ar savu smaržu viegli atvaira gliemežus. No praktiskākajiem augiem varam ieteikt arī salviju, lavandu, timiānu, baziliku un pētersīļus. Bet esi uzmanīgs. Pirms stādīšanas noskaidro, kuriem citiem augiem nepatīk atrasties labvēlīgo “smirdīgo” augu tuvumā. Piemēram, redīsi, redīsi un kāposti necieš baziliku. Bet pats baziliks slikti aug zemē, kurā iepriekš bijušas pupas un bietes. Lūk, kādi augu “untumi”, par kuriem aizdomājas tikai retais dārzkopis.
Tīrība – panākumu atslēga
Tāpat kā daudzās citās dzīves jomās, dārzā nepieciešama tīrība un kārtība, lai sasniegtu veiksmīgu iznākumu. Šajā gadījumā gliemežus droši vien var salīdzināt ar tarakāniem. Gliemeži arī mīl tumsu, tiem patīk slēpties no cilvēkiem, meklējot kaut ko ēdamu un vietu kur pārdzīvot grūtus periodus.
Tāpēc mēs iesakām – pirms izlem, kādā veidā atbrīvoties no kaitēkļiem, nedaudz apstaigā zemes gabalu ar atkritumu maisu. Savāc tajā kritušās lapas, zarus, dēļus, jebkādus atkritumus.
Dārza kaitēkļi
Ja ik pa laikam augsni kvalitatīvi uzirdināsi ar dārza instrumentiem, piemēram kapli un grābekli, tad ieguvums būs dubults. Pirmkārt, tu nodrošināsi skābekļa piekļuvi saknēm. Tas ir labs veids, kā padarīt augus veselīgākus un stiprākus. .
Otrkārt, runājot par mūsu problēmu ar gliemežiem, šādā veidā tu ne tikai padarīsi šo kaitēkļu ierasto maršrutu burtiski “necaurejamu”. Tu arī iznīcināsi viņu oliņas, kas ir neredzamas no cilvēka auguma augstuma. Tas nozīmē, ka nākamreiz gliemežu būs daudz mazāk. Tas prasa tikai nedaudz darba. Lai gan, ja tev patiešām ir svarīgi sava darba augļi, zemes uzirdināšana tevi īpaši neapgrūtinās.
Kopumā tas arī viss. Izvēlies sev ērtāko gliemežu apkarošanas veidu. Un neraizējies, pēc kāda laika tu aizmirsīsi par saviem kaitinošajiem, nesteidzīgajiem “kaimiņiem”. Atceries tikai vienu lietu: problēmu ar vienu reizi atrisināt nevar. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka gliemeži atkal parādīsies. Vienkārši noskaņojies, ka tavam zemes gabaliņam vienmēr jābūt pienācīgi apkoptam. Un tad būs daudzkārt vieglāk tikt galā ar visām nepatikšanām.
Vai tev noderēja šajā rakstā sniegtā informācija? Varbūt tev ir sava īpaša metode cīņā ar gliemežiem vai citiem citiem dārza kaitēkļiem? Laipni lūgts pastāstīt komentāros un dalīties ar šo rakstu sociālajos tīklos!
Tevi noteikti interesēs
- Nepalaidiet šo laiku garām! Kad stādīt tomātus stādiem un kā to darīt pareiziby Anete Vītola
- FOTO. Visu janvāri Latvijas debesīs var vērot fantastisku skatu, kas sastopams tikai reizi daudzos gadosby Laura Blūma
- Latviešu dziedātāja Antra Stafecka-Niedra dalās ar sabiedrību īpašā vēstīby Sandra Ločmele