Rīsu vārīšanai jābūt vienkāršai. Taču, ja vien jūs neesat uzaudzis, skatoties, kā kāds katru vakaru vakariņās vāra rīsus, doma par sava pirmā rīsu katla pagatavošanu var šķist biedējoša.
Lai gan tvaicēto rīsu pagatavošanas paņēmiens būtībā ir vienāds, viena recepte nav iespējama, jo jāņem vērā pārāk daudz faktoru. Dažādiem rīsu veidiem ir nepieciešams atšķirīgs ūdens daudzums un garāks vai īsāks gatavošanas laiks.
Rīsiem, kas ir novākti, slīpēti, iesaiņoti un vārīti gadu, būs nepieciešams mazāk ūdens nekā rīsiem, kas nezin cik ilgi ir nosēdušies traukā jūsu pieliekamajā. Brūnos rīsus pagatavo ilgāk nekā baltos rīsus.
Kā pagatavot rīsus katliņā
Ir receptes, kas prasīja vienādu daudzumu rīsu un ūdens, un citas, kurās bija nepieciešams divreiz vairāk ūdens. Ja jums patīk rīsi ar stingriem, atsevišķiem graudiem, izmantojiet rīsu un ūdens attiecību 1:1,2. Ja vēlaties, lai rīsi būtu mitrāki, izmantojiet attiecību 1:2.
Ievietojiet bļodā mēru rīsu (teiksim, divas tases). Pievienojiet tik daudz ūdens, lai rīsus pārklātu par aptuveni 2,5 cm, labi samaisiet un pēc tam noteciniet. Atkārtojiet skalošanu vēl divas vai trīs reizes vai līdz ūdens kļūst nedaudz duļķains – tam nav jābūt kristāldzidram, pretējā gadījumā jūs izskalosiet visu cieti.
Izkāš rīsus un ūdeni caur smalku sietu, lai atdalītu pēc iespējas vairāk ūdens, pēc tam ievietojiet rīsus pannā. Ja izmantojāt divas tases rīsu, izmantojiet 2,2 tases ūdens vai vairāk atkarībā no tā, cik slapji jums patīk rīsi. Sakratiet pannu, lai rīsi sadalītos vienmērīgā kārtā. Atstājiet rīsus mērcēt 30 minūtes.
Pārklājiet pannu ar vāku un novietojiet uz lielas uguns. Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, pēc tam samazina siltumu līdz minimumam un vāra uz lēnas uguns 15 minūtes. Izslēdziet uguni.
Noņemiet vāku un ātri samaisiet rīsu graudus ar lāpstiņu. Nekavējoties pārklājiet pannu un ļaujiet nostāvēties 10 minūtes pirms pasniegšanas.