Laika vērotājs Vilis Bukšs prognozē, kādi laikapstākļi gaidāmi maijā un ko varam cerēt sagaidīt Jāņu laikā

Skatoties uz priekšu, kalendārās vasaras pirmais mēnesis – jūnijs – iezīmējas kā silts un pārsvarā sauss.

Saskaņā ar tautas ticējumiem, ja maija sākums ir silts, tad mēneša beigas būs vēsas, savukārt, ja sākums ir auksts, tad vēlāk gaidāms siltums. Ja maijs – lapu mēnesis – ir slapjš un lietains, tad jūnijs un septembris solās būt sausi. Miglainas dienas maijā paredz auglīgu vasaru, bet pērkons šajā mēnesī sola bagātīgu ražu. Ja ziedu mēnesī uznāk krusa, vasara būs vēsa un lietaina.

Ticējumi par maija dienām:

1.maijs ir pazīstams kā Lapu diena. Šajā dienā kokiem vēl ir sulas laiks, tāpēc nedrīkst kokus ne cirst, ne lauzt. Saskaņā ar ticējumiem, ja 1. maijā ir labs laiks, tad rudenī gaidāma laba raža. Ja maijs ienāk kā dārznieks – ar daudz nokrišņiem –, klētis var palikt tukšas. Savukārt vēss maijs nes daudz labuma.

2.maijā ir Jegora diena, diena, kad vakara un rīta blāzma it kā satiekas. Ticējumi vēsta, ka, ja ievas sāk ziedēt pirms Jegora dienas, tad gaidāma karsta vasara. Jegora rīta rasa tiek uzskatīta par dziedinošu un spējīgu izārstēt septiņas dažādas problēmas.

3.maijā atzīmē Jeti – dienu, kad sīpoli jāstāda, lai tie izaugtu lieli un labi glabātos. Tautas ticējumi brīdina, ka no Jetes dienas vēl var būt līdz pat 12 salnainām naktīm, pirms sākas īstā vasara. Tāpat tiek uzskatīts, ka, ja šajā laikā daudz redz maijvaboļu, vasara būs karsta.

4.maijā ir Staņislava diena. Ja šajā dienā uz ceļiem redzami slieku atstāti čuguriņi, tas nozīmē, ka “zeme aug” un ir pienācis īstais sējas laiks. Ja šajā dienā redz spilgtu, izliektu varavīksni, tad, pēc krāsu pārsvara, var spriest par ražu: dzeltena krāsa sola labu miežu ražu, bet zaļa – labu kviešu ražu.

5.maijs ir Niklāva jeb Ījāba diena, piemērota laiks sīpolu, kartupeļu, pupu stādīšanai un zirņu sējai. Ja šajā dienā ir vēss un mākoņains, tiek solīta laba raža.

6.maijs ir diena, kad tautā vēro laikapstākļus. Ja nakts ir zvaigžņota un silta, gaidāmas pilnas klētis. Skaidrs saullēkts šajā dienā paredz karstu vasaru.

7.maijā ir Jeremija diena. Ja šajā dienā ir jauks laiks, tad rudens būs labs. Ja laiks ir lietains un vēss, tad arī ziema būs auksta.

8.maijā sāk dzirdēt lakstīgalas dziesmas, kas saskaņā ar ticējumiem iezīmē īstā sējas laika sākumu. Ja pirmo reizi dzird lakstīgalu, būs saulaina vasara, ja dzeguzi – tad gaidāma lietaina.

9.maijs ir pazīstams kā neīstā jeb melnā Pēterdiena vai Ābeļzieda diena. Ja šajā rītā ir liela rasa un diena izrādās saulaina, tad būs bagātīga gurķu raža.

10.vai dažviet 24. maijā atzīmē Mokeja dienu, kad zemes darbus nevajadzētu veikt. Ja saullēktā debesis iekrāsojas sārtas, tas liecina par slapju un pērkoņainu vasaru.

Lasi vēl: 21 gada vecumā aizsaulē devusies interneta dīva, kura pirms īsa brīža rakstīja, ka viņai ir palicis ļoti maz laika

11.maijā ir Urbāna diena, par kuru saka: “Urbāns atver vasaru, Bērtulis (24. augusts) to aizver.” Ja Urbāna rīts ir saulains un karsts, vasara būs sausa un karsta. Šajā laikā sāk ziedēt arī pīlādži.

12.maijā ir Sidora diena, kas tiek uzskatīta par piemērotu laiku linu sējai un gurķu stādīšanai. Ja Sidora dienā pūš drēgns ziemeļvējš, tad vasara būs auksta. Ticējumi arī stāsta: ja daudz odu – būs bagātīga ogu raža, bet, ja daudz knišļu, gaidāma laba sēņu sezona.

13.maijā tiek atzīmēta Pahoma diena, kas iezīmē vēlo auzu un kviešu sējas laiku. Ja saullēktā debesīs vērojamas sarkanas krāsas, tas varētu nozīmēt, ka vasarā būs daudz ugunsgrēku. Ja Pahoma dienā ir silts laiks, tad arī vasara būs silta un saulaina.