Latvijā pazīstamais meteorologs un laika ziņu eksperts Martins Bergšteins sociālajās vietnēs publicējis brīdinājumu par ļoti retu dabas parādību un laika apstākļiem Latvijā, sākoties no šī vakara, 2.janvāra, un turpinoties arī rīt, 3.janvārī.
Pirms dažām dienām LTV laika ziņu eksperts Toms Bricis “Rīta Panorāmā” jau iepriekš brīdināja, ka pavisam drīz visā Latvijas teritorijā iestāsies “kārtīga” ziema, kad termometra stabiņš var dažviet noslīdēt pat līdz -10 grādiem un vairāk.
Tā rezultātā arī saglabāsies noturīga, balta sniega sega, ko, šķietami, bijām gaidījuši jau ilgu laiku.
Tikmēr Martins socvietnēs raksta, ka gaidāmās nakts (no 2. uz 3.janvāri) un rīt (3.janvāra) rītā laikā Latvijai pāri virzīsies gubu – sniega mākoņu zonas, kas lokāli atnesīs stipru snigšanu un sniega segas piegumu par diviem līdz pieciem centimetriem.
Bet Vidzemes ziemeļu daļā no Rīgas līča nākošie sniega mākoņi, šaurā joslā var sagādāt sniega segas pieaugumu pat pat 15 līdz 20 cm! Tāpat snigšanas laikā iespējama arī ziemai visai neparasta dabas parādība – zibens izlādes – pērkona negaisu, ko angliski mēdz dēvēt par “thundersnow”.
Latviešu valodā “thundersnow” var saukt par pērkona negaisu – šis ir reti sastopama atmosfēras fenomens, kad sniegputenis notiek vienlaikus ar pērkonu un zibeni. Šis termins apvieno divus atšķirīgus laikapstākļu elementus – sniega nokrišņus un zibens izlādes, kas klasiski tiek saistīti ar pērkona negaisiem, kad līst lietus.
Parasti pērkona negaisi rodas, kad gaisā ir pietiekami daudz mitruma un siltuma, lai izraisītu zibens un pērkona veidošanos, tomēr pērkona sniegā tas notiek, kad šie apstākļi rodas arī pie zemākām gaisa temperatūrām, kas veicina sniega veidošanos.
Pērkona sniega laikā, tāpat kā “parastos” pērkona negaisos, tiek novērotas zibens izlādes un pērkona radīts troksnis. Taču, atšķirībā no lietus negaisiem, nokrišņi ir sniegs.
Lasi vēl: Dzeltena kā citrons: dārznieks un modes mākslinieks Dāvids savā dārzā nofilmē neparastu dabas parādību (video)
“Thundersnow” ir retāk sastopams nekā ierastie negaisi, un tas parasti notiek ziemas mēnešos, kad ir auksts laiks. Šāds fenomens var rasties arī stipru snigšanas apstākļu laikā, piemēram, vētras vai aukstuma frontēs.
Pērkona negaiss parasti rada ļoti stipru snigšanu, kas var ātri uzkrāties un izraisīt redzamības pasliktināšanos. Zibens šādos apstākļos var būt ļoti spilgts un iespaidīgs. Šī dabas parādība var radīt arī īslaicīgas vētras ar stipru vēju un parasti – ļoti lielu sniega daudzumu.