Vairs nav retums, kad soctīklos kāds dalās ar piedzīvoto – mežā satikts vilks vai pat vilku bars, lūsis vai pat lācis. Un, kā izrādās, šo lielo plēsēju skaits pēdējos gados Latvijā ir krietni pieaudzis.
Latvijas Mednieku Savienības valdes priekšsēdētājs Juris Buškevics skaidro, ka mednieki redz un dzird, kā vilki ietekmē lopkopjus visā Latvijā. Arī to, cik nelāgi tikšanās ar vilku ir beigusies mājas suņiem. Un mednieki nav vienīgie, kas saka to, ka vilku skaits beidzamajos gados Latvijā ir krietni pieaudzis.
Arī mednieks Jānis Ence piekrīt savam kolēģim un saka, ka vilku skaits tiešām ir ļoti pieaudzis, un tas ir tāpēc, ka paēdis vilks jūtas labi un droši, un vairojas. Jo ir pārliecināts par to, ka varēs pabarot arī savus pēcnācējus.
Medībās noteiktais vilku limits ir 300 dzīvnieki sezonā, taču dažkārt šis limits tiek izpildīts jau līdz decembrim, kaut gan medību sezona ilgst līdz 31.martam. Tamdēļ it kā būtu tikai loģiski palielināt šo skaitu.
Juris Buškevics uzskata, ka šis skaits ir jāpalielina vismaz par 100 dzīvniekiem: “Lai mēs visu medību sezonu varētu regulēt šo te vilku skaitu, un, līdz ar to, arī novērst to, kas šobrīd tiek nodarīts lopkopjiem.”
Līdzīga situācija Latvijā šobrīd ir ar lūšiem – arī viņu skaits pēdējos gados ir ievērojami pieaudzis. Tomēr lūši šobrīd Latvijā ir aizsargājami un to medības ir aizliegtas.
Žurnāla “Medības” galvenā redaktore Linda Dombrovska: “Izrādās, ka ir tā – ja lūsis aiznes tavas aitas vai pat suni, tad pats saimnieks ir vainīgs. Tā vismaz ir šobrīd. Bet nu kā tad cilvēki līdz šim savās lauku sētās ir dzīvojuši gadiem un nav bijušas problēmas, bet tagad?”
Arī Jānis Encis norāda, ka kopš tā brīža, kad lūšu medības tika aizliegtas, to skaits ir pieaudzis ievērojami. Un tas arī vienlaikus ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ir tik ļoti samazinājies stirnu skaits mežos.
Satraucošs arī šķiet fakts, ka pēdējos gados Latvijā ievērojami ir pieaudzis vislielākā plēsēja – lāču skaits. Runājot par lāčiem, kurus mežā nupat jau var satikties teju vai ikviens sēņotājs un kāds, kas devies pastaigā, mednieki uzskata, ka sabiedrība ir jāizglīto, jo ir vēl aizvien daudz maldīgu priekšstatu par to.
Lasi vēl: Neparasts stāsts: vēlā nakts stundā kādā no Kuldīgas ielām likumsargi ieraudzīja neierastu skatu (video)
Linda Dombrovska: “Kad mums bija te nesen tas gadījums ar lāci Gulbenē – tie cilvēki nevis mēģināja tikt prom pretējā virzienā, bet paņēma bērnus uz rokām un sāka taisīt selfijus! Bet lācis vajag tikai vienu sekundi, lai šķērsotu 20 metru distanci un notiktu uzbrukums. Cilvēki vienkārši nesaprot…”.
Pēdējā laikā arī Zemkopības ministrija ir izteikusi un atbalstījusi ieceri par plēsīgo dzīvnieku, tajā skaitā vilku un lāču, medījamā skaita palielināšanu. Šobrīd Latvijā ir ap 19 000 mednieku, taču pēdējo 10 gadu laikā viņu skaits ir samazinājies par aptuveni 10 procentiem.
Vairāk skaties LTV veidotajā sižetā: