Kāds Valmieras novada iedzīvotājs LTV atsūtījis video, kurā redzams, ka, pamanot cilvēku, lūsis nevis metas bēgt, bet gan mierīgi apsēžas un vēro cilvēku. Pētnieki atzīst, ka šāda uzvedība nav ierasta lieta šiem meža dzīvniekiem.
“Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš atzīst, ka tā ir reta rīcība, tomēr nav neiespējama un viņš neuzskata, ka uzreiz būtu jāsaskata kādas būtiskas uzvedības izmaiņas, jo iemesli šādai uzvedībai var būt ļoti dažādi.
Un tā patiešām ir. Piemēram, lūsis, netālu no vietas, kurā sastapts, var būt noslēpis savu medījumu, otrs variants – nav gluži vesels, bet tāpat arī tam var nebūt bijusi saskarsme ar cilvēku, tāpēc viņš nezina, kā vajadzētu izturēties.
Pētnieks atgādina, ka bieži vien pie cilvēkiem mēdz doties vai nu jaunuļi vai arī novārguši dzīvnieki. Tādi gadījumi, kas lūšu mazulis atnāk un ielien kādā malkas vai siena šķūnītī ir bijuši, un, ja viņš nesatiek savu māti un kaut kādā veidā netiek glābts, tam var būt bēdīgas sekas.
Lasi vēl: Latvietis, slidojot pa Slokas karjeru, zem ledus ierauga milzīgu haizivi un nofilmē to (video)
Pretēji tam, kā ierasts uzskatīt – mežu izciršana patiesībā lūšiem nemaz nekaitē. Patiesībā ir gluži pretēji – tas tiem palīdz vieglāk medīt. Pēdējos gados gan lūši bieži redzami arī māju pagalmos – reizēm tas var būt saistīts ar zinātkāri, tomēr jārēķinās, ka lūsis mājdzīvniekiem nav draugs un var rasties bīstamas situācijas.
Pētniekiem ir bijuši ziņojumi, kad lūsis ir iztīrījis trušu būrus. No visapdraudētākajiem dzīvniekiem varētu būt kaķi un mājputni, ja tie atrodas brīvos, pieejamos iežogojumos. Citās valstīs arī aitkopji ir ziņojuši par lūšu nodarījumiem.
Lai gan konkrēts monitorings Latvijā pēdējos gados nav veikts, pētnieki uzskata, ka šobrīd Latvijā mīt no 600 līdz 900 lūšu.
Kāpēc lūši uzvedas savādi, video: