Lieldienas ir nozīmīga svētku diena, ko pavada daudzas skaistas un dziļi iesakņojušās tradīcijas. Starp šīm tradīcijām īpašu vietu ieņem olu krāsošana, kas ir garīgas nozīmes tradīcija. Tomēr ir svarīgi saprast, ka ne visas krāsas ir vienlīdz piemērotas šim senajam rituālam.
Svētdienas skolas skolotājs un reliģisko mācību eksperts Gnatenko skaidro, kurus toņus ir vēlams izmantot un no kuriem vajadzētu izvairīties. Lieldienu galdu nav iespējams iedomāties bez kuličiem un košām, daudzkrāsainām olām. Tajā pašā laikā krāsu izvēle olu krāsošanai nav tikai dekoratīvs elements.
Pēc eksperta domām, vispiemērotākā šiem svētkiem ir sarkanā krāsa un tās atvasinājumi – bordo un oranžā. Sarkanā krāsa simbolizē nepatikšanas. Šā iemesla dēļ tumšas krāsas, piemēram, melna, tumši brūna un tumši zila, nav īpaši piemērotas, jo tās disonē ar Lieldienu gaišo un priecīgo noskaņu.
Nākamreiz taisīšu veselu bļodu šiem salātiem — tik gardi, ka manējie uzreiz apēd
Sarkanās krāsas izmantošana olu krāsošanai ir cieši saistīta ar slaveno leģendu par Mariju Magdalēnu. Saskaņā ar leģendu viņa ieradās pie imperatora Tibērija ar ziņu par Kristus augšāmcelšanos un atnesa viņam dāvanā baltu olu. Imperators, neticēdams augšāmcelšanās iespējai, paziņoja, ka tā ir tikpat nereāla kā baltas olas pārvēršanās par sarkanu. Un tajā pašā mirklī viņa acu priekšā ola brīnumainā kārtā kļuva koši dzeltena. Šis stāsts iedvesmo ticīgos līdz pat šai dienai, padarot sarkano krāsu par galveno Lieldienu simbolu.
Lai gan pareizticīgo baznīca neaizliedz izmantot citas krāsas, ir vērts atcerēties to simbolisko nozīmi. Piemēram, dzeltenā var simbolizēt sauli un labklājību, zaļā – dabas atmodu, bet zilā – mieru un veselību. Ir svarīgi, lai izvēlētā krāsa saskanētu ar svētku garu, piepildot to ar prieku un gaismu.
Ir daudzi pārbaudīti veidi, kā izmantot dabiskās krāsas. Sīpolu miziņu novārījums piešķirs olām piesātināti sarkanu vai zeltainu krāsu, biešu sula – bordo, bet kurkuma – koši dzeltenu. Lai olas pēc vārīšanas iegūtu skaistu spīdumu, tās var ieziest ar nelielu daudzumu augu eļļas. Šīs vienkāršās un pieejamās metodes padarīs Lieldienu olas ne tikai simboliskas un skaistas, bet arī atspoguļos saikni ar tradīcijām un apkārtējo pasauli.