Maijā var piemeklēt ārkārtējs sals: Austrumeiropa iespējams neko tādu nebūs redzējusi pusotru gadsimtu

Tātad aprīlis sākās ar neparastu aukstumu un pēkšņu ziemas atgriešanos Austrumeiropā. Taču maijā arī laikapstākļi trakos. Meteorologi brīdina, ka aukstums maijā varētu būt viens no spēcīgākajiem ilgā laika periodā. Piemēram, Baltijas valstu reģionā termometra stabiņš maija pirmajā pusē noslīdēs līdz plus 4 grādiem, un naktī būs ap nulli. Vienlaikus būs arī slapji sniegputeņi.

Normālā temperatūra šim laikam ir 12-13 grādi, un aukstuma rekords tika uzstādīts 1885. gadā, kad bija mīnus 5. Bet plus 4 arī kļūs par īstu murgu, īpaši dārzkopjiem. Turklāt klimata murgs maijā piemeklēs visu Austrumeiropu. Naktīs būs salnas, un dienā termometru stabiņu rādījumi būs tikai plus 7. Tajā pašā laikā Eiropas centrā gluži pretēji, vajadzētu būt ļoti ērtam atpūtai brīvā dabā, jo temperatūra paaugstināsies līdz 15-20 grādiem.

2025. gada vasara iedzīvotājiem solās būt īsts pārbaudījums

Saskaņā ar ārzemju vadošo meteorologu, tostarp valsts galvenā sinoptiķa Vilfanda, prognozēm mūs gaida ilgstošs karstuma vilnis, kas var ieiet vēsturē kā viens no ekstrēmākajiem pēdējo desmitgažu laikā. Temperatūra pastāvīgi pārsniegs +35 °C atzīmi, un karstuma viļņa maksimums būs jūlijā un augustā.

Lasi vēl: Latvijas likumsargi atklāj kā notiek šoferīšu ”ķeršana” ar dronu un no kā labāk izvairīties

Klimata problēmas. Šādu ekstrēmu apstākļu iemesls ir saistīts ar dabas parādības La Niña beigšanos, kas nomaina neitrālo fāzi. Šīs globālās gaisa cirkulācijas izmaiņas vairākos Austrumeiropas reģionos izraisīs augstāku temperatūru un zemāku nokrišņu daudzumu. Valsts dienvidu reģioni saskarsies ar sausumu, bet centrālajos reģionos – ar ūdens trūkumu ūdenskrātuvēs.

Praktiski ieteikumi. Lai pārdzīvotu 2025. gada vasaru, neapdraudot savu veselību un komfortu, ir nepieciešams sagatavoties jau iepriekš.  Situāciju pasliktina iespējamais ūdens trūkums. Eksperti brīdina, ka ziemas laikā izkritis maz sniega, tāpēc augsnē ir zems mitruma līmenis, kas var ietekmēt lauksaimniecību un ūdensapgādi. Lai izvairītos no krīzes, ir nepieciešams taupīt ūdeni.