Bet es pavasarī cītīgi novācu visu veco lapotni un apstrādāju to ar vara oksihlorīdu un citiem fungicīdiem preparātiem.
Lūk, no kurienes atkal radās puve – es domāju katru gadu, apstaigājot dobes un savācot sapuvušo ogu “ražu”. Tas bija kauns, jo pēc visa ieguldītā darba es zaudēju līdz pat 80% no potenciālās ogu ražas. Turklāt lielākās, pašas pirmās ogas sapuvušas.
Un tā tas turpinājās, līdz bibliotēkā uzgāju grāmatu par dārza zemeņu (ko es sarunvalodā saucu par zemenēm) lauksaimniecības tehnoloģiju, ko sarakstījis agronoms. Un tajā agronoms izstāstīja visu patiesību par pirmās pavasara barošanas briesmām tādā formā, kādā to darām. Viss puve, ražas trūkums, neauglīgi ziedi – tas viss ir nepārdomātas nitrātu lietošanas sekas.
Es jums pastāstīju par savām kļūdām – nedariet to. Un tagad par to, kā pareizi pievienot uzturu zemenēm. Mēs runāsim par pašu pirmo pavasara barošanu, bet, ja būs daudz patīk, tad turpināšu runāt par shēmu, kuru paņēmu no agronoma grāmatas. Un tas ļauj iegūt stabilu augstu ražu. Un kopš tā laika uz maniem ogu laukiem vairs nav bijis puves.
Tātad, pati pirmā lieta, kas jums jāatceras, ir tas, ka zemenes var barot tikai 2 gadus pēc stādīšanas. Ja ūsas iestādījāt pagājušajā pavasarī, šogad pavasarī tās nebarojiet. Vispār neko nebarot.
Otrkārt, mēslošana ar nitrātiem pavasarī ir ne tikai nevajadzīga, bet arī kaitīga. Ar to sākas lapu masas veidošanas process, kas kļūst “irdens” un ļoti pievilcīgs dažāda veida sēnēm. Proti, tās izraisa ogu puvi. Nu, jums vajadzētu saprast, ka dārza zemeņu greznā lapotne ir sliktas ventilācijas garantija augļu periodā, kas arī izraisa puves.
Treškārt, vissvarīgākā zemeņu barošana tiek veikta rudenī, kad tiek likti ziedpumpuri. Ja palaidi garām, tad tagad var vismaz nitrātus ieliet Kamazā, bet laba raža nebūs. Septembrī es pārklāju otrā gada krūmus ar mulčas kārtu no sapuvušiem lopu kūtsmēsliem vai komposta. Es vienkārši izroku trešā gada krūmus. Nav jēgas audzēt dārza zemenes ilgāk par 3 gadiem.
Rudenī noliktā humusa pietiek, lai krūmi labi pārziemotu un pavasarī ātri sāktu augt. Ja rudenī nepievienojāt humusu, tad otrā augļu gada krūmus pavasarī barojiet ar nitrofosku minimālā daudzumā (10 g uz 1 m2), nevis šķidrā veidā.
Lasi vēl: Veļas mīkstinātāju izmantoju ne tikai veļas mazgāšanai. Es jums parādīšu, kāpēc man tas ir vajadzīgs
Nekad neizmantojiet zemenēm tīrus nitrātus, īpaši amonija nitrātu, un jūs nesapūtīsiet.