Dabas vērotājs Vilis Bukšs ziņo, ka 26. janvārī Austrumu pierobežas mežos novērojis masveida zilo vizbulīšu ziedēšanu, kas liecina par bioloģiskā pavasara iestāšanos. Viņš norāda, ka agrīnās pavasara pazīmes redzamas arī citviet – kļavas jau sākušas sulu tecēšanu, bet lazdas uzsākušas ziedēšanu.
Šī nedēļa Latvijā izceļas ar neparasti siltu laiku – temperatūra ir aptuveni 7 grādus virs normas, un vietām dienas laikā gaiss iesils līdz pat +9 °C. Sinoptiķi prognozē, ka šī var kļūt par siltāko janvāra nogali meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Tomēr februāra sākumā laikapstākļi mainīsies – atmosfēras spiediena paaugstināšanās atnesīs sausāku un vēsāku periodu ar iespējamu nelielu kailsalu. Lai gan šobrīd daba jau rada pavasarīgas sajūtas, ilgtermiņa prognozes liecina, ka siltums saglabāsies arī februārī un martā.
Taču mainīgie laikapstākļi, īpaši kailsals, var radīt izaicinājumus gan dabas procesiem, gan lauksaimniecībai, tāpēc šajā laikā īpaši svarīgi sekot līdzi dabas norisēm.
Gada pirmais mēnesis izcēlies ar vairākiem rekordiem un bijis trešais siltākais janvāris meteoroloģisko novērojumu vēsturē, atzina laika ziņu speciālists Toms Bricis raidījumā Rīta Panorāma.
Janvāra vidējā gaisa temperatūra sasniegusi +1,7 °C, lai gan šim mēnesim ierastā norma ir -3 °C. Kopumā janvārī Latvijā reģistrēti aptuveni 80 dažādi meteoroloģiskie rekordi.
Lasi vēl: Latviešu aktrise Zane Daudziņa ar smagu sirdi paziņojusi par kādu savu dzīves nopietno lēmumu
Turklāt vairākās vietās novērots, ka bites sākušas mosties un pamest stropus. Speciālisti gan norāda, ka tā nav laba zīme – veselīgā stropā bites, pat siltā ziemā, paliek mierā. Savukārt tās, kas mostas priekšlaicīgi, iespējams, jau ir novājinātas slimību dēļ un, visticamāk, līdz pavasarim neizdzīvos. Tomēr šonedēļ sāksies solārais pavasaris, kas iestāsies 5. februārī. Lai gan tam nav tiešas saistības ar laikapstākļiem, tas nozīmē, ka aiz muguras palikuši trīs tumšākie mēneši, un dienas kļūs arvien gaišākas.