Maija Mēness kalendārs palīdz dārzniekiem labāk plānot dārza darbus, izvēloties labvēlīgus periodus augu sējai, pārstādīšanai un kopšanai. Noskaidrosim labvēlīgās un nelabvēlīgās dienas maijā dažādu augu kopšanai.
Maijā kultūraugu izvēle audzēšanai ir ļoti plaša. Atklātā zemē ir piemēroti ne tikai tradicionālie dārzeņi, bet arī zaļumi, puķes un pat koku un krūmu stādi.
Mēness fāzes maijā un to ietekme uz stādīšanu
1.– 3. maijs (pusmēness) ir labākais laiks zaļumu: salātu, spinātu, diļļu un pētersīļu sēšanai. Var stādīt arī kāpostu, gurķu un piparu stādus. Noteikti laistīt un mēslot.
4.maijs (pirmais ceturksnis) ir piemērota diena tomātu un ķirbju stādīšanai. Jaunajiem augiem nepieciešama bagātīga laistīšana. Organiskais mēslojums darbojas labi.
5.-11.maijs (augošs izliekts mēness) – laiks sēt pupiņas, gurķus, kā arī stādīt paprikas, baklažānu un tomātu stādus. Aktīvai augšanai ir vērts pievienot minerālmēslus.
12.maijs (Pilnmēness) – atturēties no stādīšanas. Šajā dienā labāk irdināt augsni, noņemt nezāles un savākt ārstniecības augus.
13.-19. maijs (dilstošs mēness) ir labvēlīgs periods burkānu, biešu un kartupeļu sējai. Šajā dienā apgrieziet sausos zarus.
20.maijs (pēdējais ceturksnis) ir ideāla diena zemes gabala uzrakšanai un cīņai ar nezālēm. Apgrieziet aveņu un jāņogu krūmus. Var sagatavot jaunas stādīšanas vietas.
21.-26.maijs (dilstošs mēness) ir piemērots laiks kartupeļu, sīpolu un redīsu stādīšanai. Neaizmirstiet apstrādāt augus pret kaitēkļiem un laistīt dobes, mulčējot augsni.
27.maijs (jauns mēness) – stādīt nav ieteicams. Pavadiet dienu plānojot, atpūšoties, sagatavojot instrumentus un irdinot augsni.
29.-31.maijs (augošs pusmēness) – atkal var sēt zaļumus un agri nogatavojušos dārzeņus. Īstais laiks puķu stādu stādīšanai. Augi ar pateicību pieņems organisko mēslojumu.
Augu kopšana
Stādīšana ir tikai pirmais solis uz bagātīgu ražu. Maijā aktīvi jāstrādā ar augsni: tā ir jāirdina, jāmulčē un jāmēslo ar organiskām vai minerālvielām. Šāds darbs ir īpaši efektīvs laikā no 5. līdz 26. maijam, kad augi aktīvi uzņem mitrumu un barības vielas.
Tāpat nevajadzētu aizmirst par augu aizsardzību. Siltums aktivizē kaitēkļus – laputis, kolorādo kartupeļu vaboles utt. Profilaksei izmanto bioloģiskos preparātus, pelnus un dabisko sastāvdaļu uzlējumus. Turklāt maijā vēlams veidot krūmu vainagus, nogriežot liekos un sausos zarus – vislabāk to darīt dilstoša mēness laikā.
Kad labāk nestādīt un kuras dienas ir vislabvēlīgākās
Pat vislabvēlīgākajai sezonai ir savi izņēmumi. Piemēram, pilnmēness (12. maijā) un jaunā mēness (27. maijā) dienās labāk atturēties no jebkādas stādīšanas vai pārstādīšanas. Šajās dienās labāk plānot turpmākās darbības vai veikt vieglus darbus, kas nav saistīti ar tiešu saskari ar augiem.