Meteorologi sagaida karstāko 2025. gadu – zināms līdz cik grādi uzkāps

2024.gada vasara kļuva par piekto siltāko novērojumu vēsturē, kas sākta 1924. gadā, dalot šo vietu ar 2002. un 2011. gada vasarām.
Visi vasaras mēneši bija siltāki par klimatisko normu. Jūnijā vidējā gaisa temperatūra sasniedza +17,0 grādus, par 1,8 grādiem pārsniedzot normu, un tas kļuva par septīto siltāko jūniju novērojumu vēsturē, kopā ar 1936. gada jūniju. Jūlijs un augusts ar vidējām temperatūrām attiecīgi +19,0 un +18,1 grāds bija par 1,2 grādiem siltāki nekā šo mēnešu klimatiskā norma.

Vasara sākās karsti, turpinoties maija otrās puses svelmei, bet drīz vien temperatūra pazeminājās, vairāk nekā nedēļu atrodoties zem normas. Pārējā jūnija laikā temperatūra pārsvarā bija virs normas, un mēneša beigās tika pārspēti vairāki karstuma rekordi. Jūlijā laikapstākļi bija ļoti silti, un tikai dažas dienas mēneša sākumā un beigās temperatūra noslīdēja zem normas. Savukārt augusts, kaut arī iesākās vēsāks, mēneša otrajā pusē kļuva ievērojami siltāks, un tika pārspēti vairāki diennakts maksimālās temperatūras rekordi.

Kopumā vasaras laikā tika fiksēti 50 karstuma rekordi. Augstākā temperatūra – +32,9 grādi – tika reģistrēta 28. jūnijā Jēkabpilī un Mērsragā.

Lasi vēl: Pāragri mūžībā devies leģendārs sportists, kuram bijis vien 54 gadi – apstākļi neskaidri

Ar vidējo nokrišņu daudzumu 245 milimetri šī vasara bija par 10% mitrāka nekā ierasts. Tomēr nokrišņu daudzums bija nevienmērīgs – dažos reģionos, īpaši Latvijas austrumos, vasara bija sausāka nekā parasti, savukārt Zemgalē, Pierīgā un Vidzemes augstienē nokrišņi ievērojami pārsniedza normu.

Šovasar Eiropā sagaidāmi mainīgi laikapstākļi – ziemeļos laiks būs vēsāks un mitrāks nekā parasti, savukārt dienvidos un austrumos dominēs karstums un sausums, ziņo “severe-weather.eu”. Sākotnējās prognozes norāda uz dinamisku atmosfēras modeli šajā vasarā. Zinātnieki uzskata, ka El Ninjo fenomens pašlaik strauji izzūd, un tiek prognozēts, ka vasaras laikā sāks veidoties jauns La Ninja cikls.

Ziemeļu puslodē tuvākie mēneši būs pārejas periods starp El Ninjo un La Ninja, kas ietekmēs gan okeānu, gan atmosfēru. Vasara atradīsies šī pārejas procesa epicentrā. El Ninjo, kas ir okeāna svārstību siltā fāze, būtiski ietekmē ziemas un agrā pavasara laikapstākļus. Tā pretējā fāze, La Ninja, rada aukstākus apstākļus. Katrai no šīm fāzēm ir savas īpatnības un ietekme uz klimatu kopumā.

Lai arī El Ninjo šobrīd ātri izzūd, klimatologi norāda, ka šāda mēroga parādības pilnībā izzūd lēni. Siltā okeāna anomālijas mazinās strauji, tomēr atmosfērai būs nepieciešams zināms laiks, lai pielāgotos un atbildētu uz šīm izmaiņām.

Tomēr jāatceras, ka laika prognozes ilgtermiņā ir grūti prognozēt un tās var mainīties pat pa nedēļām.

Leave a Comment