Meteorologs Martins Bergšteins: piektdienas rītā vienā no Latvijas pilsētām fiksēts rekordaugsts līmenis. Tas var atstāt ietekmi uz cilvēkiem

Piektdien, 7.februārī visā Latvijas teritorijā bija gaidāmas ļoti iespaidīgas meteoroloģiskās svārstības, kādas Latvijā nav piedzīvotās vismaz pēdējo desmit gadu laikā. Meteorologs Martins Bergšteins šorīt ziņo, ka šīs izmaiņas pietuvojušās rekordam un turpināsies vēl tuvākajās dienās.

Iepriekš meteorologs Toms Bricis minēja, ka piektdien visā Latvijā atmosfēras spiediens sasniegs rekordaugstus rādītājus, kādi Latvijas teritorijā nav pieredzēti pēdējā desmitgadē.

Ko nozīmē augsts atmosfēras spiediens? Tas ir tāds stāvoklis, kad gaisa spiediens virs zemes ir lielāks nekā vidējais spiediens, kas tiek uzskatīts par normālu. Tas notiek tad, kad gaisa masas ir stabilas un noslīd zemāk, radot vairāk spiediena tieši virs zemes virsmas.

Parasti tas notiek vēsākos un sausākos laika apstākļos, visbiežāk tieši ziemas mēnešos, kad gaisa temperatūra ir samērā zema. Interesanti, ka bieži atmosfēras spiedienu saista ar sausu un skaidru, saulainu laiku.

Tas nozīmē, ka šādos brīžos ir maz iespējams, ka paralēli būs kādi nokrišņi. Augstā spiediena apstākļos vējš parasti ir ļoti lēns vai pat ir bezvējš. Jāatceras, ka ilgstoši augsts atmosfēras spiediens dažiem cilvēkiem var radīt sliktu pašsajūtu.

Tikmēr TV3 meteorologs Martins Bergšteins soctīklos informē, ka piektdien, 7.februārī plkst. 9:00 Alūksnē atmosfēras spiediens ir sasniedzis 1052,5 hPa jeb 789.4 mm Hg, kas ir trešais augstākais atmosfēras spiediens Latvijā meteoroloģisko novērojumu vēsturē kopš 1941.gada.

Lasi vēl: Meteorologs Toms Bricis atklāti runā par to, kā Latviju ietekmē klimata pārmaiņas un kāda gaidāma mūsu nākotne

Tomēr valsts rekordi šorīt pārspēti nav, un, starp citu, tie arī uzstādīti tikuši tieši Alūksnē. Visaugstākais atmosfēras spiediens kāds jebkad fiksēts bija 1946.gada 12.decembrī un tas bija 1057,1 hPa (792,8 mm Hg), otrs augstākais spiediens novērots salīdzinoši nesen – 2008.gada 4.janvārī 1054,6 hPa (791,0 mm Hg). Kas interesanti, ka visi rādītāji, kā redzams, fiksēti Alūksnē un ziemas mēnešos.

Foto – ekrānuzņēmums

Bergšteins arī brīdina, ka ļoti augsts atmosfēras spiediens ietekmē un tuvākajās dienās turpinās ietekmēt cilvēkus ar meteopātiju – paaugstinātu jutību pret laika apstākļu izmaiņām, ierasti tas ir cilvēkiem, kas sirgst ar dažādām sirds un asinsvadu kaitēm, kā arī vecāka gadagājuma cilvēkiem. Tomēr lielākā daļa cilvēku šādas pārmaiņas nekādā īpašā veidā neizjūt.

Leave a Comment