Laika ziņu vērotājs Vilis Bukšs par 10. jūliju norādīja – šī ir Septiņu brāļu diena, kas sen pazīstama ar ticējumu par lietu. Meteorologs Toms Bricis ieviesis skaidrību – vai tiešām šis novērojums sakrīt dzīvē un meteoroloģiskajos vērojumos.
Bricis min, ka dabas vērošana, prognozējot laika apstākļus, joprojām kalpo kā sava veida izklaide arī mūsu dienās. Dažreiz to piekopj tie cilvēki, kuru ikdiena un brīvā laika pavadīšana ir cieši saistīta ar dabu, piemēram, mednieki, makšķernieki utt. Viens no zināmākajiem dabas zīmju vērotājiem ir Vilis Bukšs. Jau daudzus gadus viņš publicē laika prognozes savā lapā, balstoties uz dažādiem novērojumiem dabā.
Īpaši izceļas viņa blogā ekstremāli laika apstākļi, kuriem teorētiski būtu jābūt visvieglāk prognozējamiem, piemēram, šogad aukstais un lietainais maijs, kā arī – vēsais vasaras sākums. Interesanti, ka aprīļa beigās viņš prognozējis siltu, pat karstu maiju ar pērkona negaisiem. Tomēr realitātē maijs izrādījās viens no vēsākajiem maijiem pēdējo gadu laikā.
Vienā no prognozēm Bukšs arī minēja, ka gaidāma viena no siltākajām vasarām ar bagātīgiem nokrišņiem. Tomēr realitātē arī vasara izrādījusies cita – tā jau šobrīd tiek uzskatīta par vienu no vēsākajām pēdējo 8 gadu laikā.
Minēts arī kāds tautas ticējums – ja maijs ir lietains, tad būs sauss jūnijs un septembris. Lai gan pēc lietainā maija daudzi cerēja, ka šāda prognoze piepildīsies, arī jūnijs izrādījās lietains.
Tomēr Bricis norāda, ka ir ticējumi, kas tomēr darbojas. Lielākoties ticējumu pamatā ir dabas parādību vērošana, un dažreiz tas tiešām atbilst realitātei. Piemēram, ja saule noriet sarkanos padebešos, nākošajā dienā gaidāms vējains un lietains laiks.
Lai arī tas ne vienmēr piepildās, šim novērojumam ir zinātnisks pamatojums: rietumu pusē esošais paaugstinātais gaisa mitrums pirms tuvošanās rada sarkanīgu debesu nokrāsu.
Lasi vēl: Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atgādina senu ticējumu par 10. jūliju
Vēl kāds ticējums – ja saulei lecot debesīs redzams gaismas stabs, tad gaidāms aukstums. Arī šis bieži attaisnojas, jo šī optiskā parādība parasti novērojama, kad gaisā ir daudz sīku ledus kristālu, kas veidojas tieši aukstā laikā.
Mājās būs ļoti daudz spalvu: 5 skaistas kaķu šķirnes ar viskuplāko kažociņu, kas regulāri jākopj
Arī daba reaģē uz laika apstākļu izmaiņām, tomēr to ir grūtāk prognozēt. Parasti dzīvnieki un augi reaģē uz jau notikušām izmaiņām, piemēram, gaisa spiediena vai mitruma izmaiņām. Tāpēc ir daži ticējumi, kas balstīs uz to un nereti arī piepildās.
Protams, pastāv zināmas likumsakarības dabā, tomēr, balstoties tikai uz tām, precīzi prognozēt laika apstākļus iespējams tikai retos gadījumos.
Bricis uzsver, ka tāpat kā ticējumos, arī mūsdienu meteoroloģijā nav iespējams precīzi paredzēt, piemēram, kāda būs vasara vai ziema tās sezonas sākumā. Atšķirība tikai ir tāda, ka meteorologi apzinās savu metožu ierobežojumus un strādā pie to pilnveidošanas, cerot nākotnē uzlabot ilgtermiņa prognožu precizitāti.
Tomēr īstermiņā – dažām nākošajām dienām meteoroloģiskās prognozes ir ievērojami precīzākas un detalizētākas par dabas zīmēm un dažādiem ticējumiem.