Kāda sieviete vārdā Daiga “Facebook” grupā “Latvijas daba” pirms dažām dienām dalījusies ar fotogrāfiju, kur meža kameras fiksējušas dīvainu dzīvnieku.
Daiga savā ierakstā raksta: “Kas ir šis? Meža kamerā nofilmēts.”. Komentāros cilvēkiem atbildēs ir dažādas versijas, bet kāds raksta: “Kāda starpība? Vai nav vienkārši jauki ko skaistu un brīnumainu satikt? Kam jums tie nosaukumi?! Viņš nezin, kas ir un kā cilvēki viņu nosaukuši. Viņš vienkārši dzīvo, nepiebāžot smadzenes ar nosaukumiem un simboliem. Cilvēki mācieties baudīt dzīvi, nevis dzīvot nosaukumu ilūzijās.”
Tagad savu atbildi par redzēto dzīvnieku snieguši eksperti no žurnāla “Medības”. Attēlā redzams ir jauns dzīvnieks no sugas, kas Latvijā ir iekļauta invazīvo sugu sarakstā un šie meža dzīvnieki ir medījami visu gadu. Vienlaikus tie ir arī augstu novērtēti medību aprindās daudzviet Eiropā, kur to trofejas tiek vērtētas ļoti augstu.
Eksperti lēš, ka video kamerās nofilmētais ir jauns dambrieža (Dama dama) tēviņš. Pieauguši dambrieži ir vidēja izmēra brieži, kuru izcelsme meklējama Eiropā, bet tie ir introducēti visos pasaules kontinentos. Pieauguši tēviņi var svērt līdz 100 kg, bet mātītes ir mazākas – sasniedz ap 50 kg svaru. Dzīves ilgums dambriežiem svārstās no 12 līdz 16 gadiem.
Ikdienā dambrieži labprāt pulcējas lielos baros, dažkārt līdz pat 150 dzīvniekiem.
Dambriežu ragu un ķermeņa izmērs ir svarīgi rādītāji buļļa kondīcijas un spēka novērtēšanā. Ragu forma var būt dažāda, atkarībā no populācijas un indivīda ģenētikas.
Lasi vēl: “Es esmu ārkārtīgi pateicīga…”: dziedātāja Samanta Tīna sociālajos tīklos dalās ar emocionālu video
Dambriežiem patīk dzīvot dažādos biotopos, bet priekšroka tiek dota veciem mežiem ar plašu zālāju un kokiem. Baros valda stingra sociālā hierarhija, kas pielāgojas videi un populācijas blīvumam.
Lai gan latviski dažkārt dzirdams apzīmējums “dāmu brieži”, tas ir maldinošs – latīņu valodā vārds “dama” vai “damma” apzīmē brūnas krāsas toni, kas ir raksturīgs šiem briežiem. Ar dāmām tam nav nekādas saistības – arī vācu valodā nosaukums “Damhirsch” cēlies no tā paša.
Kaut gan Latvijā dambrieži ir iekļauti invazīvo sugu sarakstā un tiem nav medību limita vai noteiktas sezonas, un arī Latvijā tie medījami visu gadu, citviet pasaulē šī suga tiek ļoti augstu vērtēta. Medību tūres uz dambriežu vietām var maksāt no 2000 līdz pat 3000 eiro, atkarībā no valsts un trofejas lieluma.