Audzēšana no stādiem un sēklām
Neatkarīgi no pavairošanas metodes, ņemiet vērā, ka Lielziedu platpulkstenīte nevar pārstādīt, jo auga saknes ir ļoti trauslas. To var audzēt vienā vietā vairāk nekā 10 gadus. Izvēlieties saulainu vietu ar auglīgu, vieglu augsni.
Lielziedu platpulkstenīte var sākt audzēt, stādot dārzā jau gatavus stādus (maija otrajā pusē). Jauni stādi konteineros ir viegli nopērkami dārzkopjiem paredzētajos veikalos. Taču nav arī grūti izaudzēt stādus no sēklām arī pašiem: nopirktās vai pašu savāktās sēklas var sēt jau martā – aprīlī. Stādiem jāizmanto universāla augsne. Sēklas jāpārklāj ar plānu augsnes kārtiņu.
Pēc sēšanas stādus apsmidzina ar ūdeni, pārklāj ar polietilēna plēvi un novieto gaišā telpā ar +20 līdz +22 °C temperatūru. Pēc dīgstu parādīšanās noņemiet plēvi. Ik pa laikam vēdiniet stādus un aplaistiet tos ar ūdeni, saglabājot augsni mitru.
Kad stādiem ir 2-3 lapas, pārstādiet tos lielākos podiņos. Lielziedu platpulkstenīti atklātā zemē jāsēj maija pēdējās vai jūnija pirmajās dienās, kad esat pārliecināts, ka nakts salnas ir beigušās. Attālums starp augiem ir 25-30 cm. Ja nevēlaties noņemties ar stādiem, sēklas var sēt arī atklātā augsnē (tomēr eksperti iesaka sākumā audzēt stādus).
Lasi vēl: Dārznieks Dāvids atklāj, kādas ir viņa iecienītākās kartupeļu šķirnes un kā tie pareizi jāstāda (video)
Ja tomēr izvēlaties sēklas sēt uzreiz dārzā, tad dariet to maijā:
Izrociet un izlīdziniet dobi;
Sējiet sēklas samērā sekli;
Ziedēšanu var gaidīt nākamajā gadā.
Svarīgākie kopšanas noteikumi
Lielziedu platpulkstenīte ir mazprasīga ziemciete, kas reti slimo un tai tikai retos gadījumos uzbrūk kaitēkļi. Augs neprasa pārmērīgu kopšanu – bez papildu apstrādes tas ir skaists dārza rotājums daudzus gadus.
Tas viss padara lielziedu zvaniņu par lielisku izvēli iesācējiem dārzkopjiem, kuriem nav lielas pieredzes ar dekoratīvajiem augiem. Tomēr, ja vēlaties, lai augs labi iesakņotos, jāatceras daži noteikumi.
Augsne. Šie augi vislabāk aug un zied vislabāk vieglā, caurlaidīgā, barības vielām bagātā augsnē. Augsne ar neitrālu pH līmeni ir piemērota. Augam kaitē smaga, pārmitra augsne, kas izraisa sakņu pūšanu.
Atrašanās vieta. Šis augs vislabāk jūtas siltās, saulainās vietās, bet labi jutīsies arī daļējā ēnā. Augu nevajadzētu stādīt pilnīgā ēnā.
Laistīšana. Audzējot Lielziedu platpulkstenīti, augsni uzturiet mēreni mitru. Jāatceras, ka pārmērīgs mitrums var kaitēt augam vairāk nekā īslaicīgs sausums, jo tas spēj uzkrāt ūdeni saknēs. Augu īpaši bieži laistiet sausuma periodos.
Mēslošana. Augs labi reaģē uz organisko mēslojumu, piemēram, kūtsmēsliem un kompostu. Tie slikti reaģē uz intensīvu barošanu ar koncentrētiem preparātiem.
Kaitēkļi. Šis augs parasti nav uzņēmīgs pret kaitēkļiem, lai gan reizēm tam uzglūn gliemeži.
Pārziemošana un izturība pret salu. Lielziedu platpulkstenīte ir pilnīgi izturīga pret salu un var pārziemot zemē bez “patvēruma”.
Audzējot lielziedu platpulkstenīti ar lieliem ziediem, nevajadzētu aizmirst noņemt ziedkopas. Šis vienkāršais pasākums rosinās augu turpināt ziedēšanu.
Tevi noteikti interesēs
- Tiek atgādināts, ka iedzīvotāji tiks nodoti VID redzeslokam, ja bankomātā iemaksās vairāk ar šo summuby Sandra Ločmele
- Latvijas dabas zīmju vērotājs izteicies par vasaras prognozēm un piebilst, ka jābūt gataviem uz sliktāko scenārijuby Sandra Ločmele
- Maksims Galkins publicē līdz šim neredzētas Allas Pugačovas bildes un paziņo, ka 15.aprīlis viņu ģimenē ir ļoti īpaša dienaby Laura Blūma