Nedariet to 28. oktobrī, lai nezaudētu kaut ko ļoti sev svarīgu – Pirts diena tautas kalendārā

Senatnē 28. oktobris ir saņēmis iesaukas Karpova diena vai Pirts diena. Lai nenokļūtu nepatikšanās, mūsu senči rūpīgi vēroja apkārtējo pasauli, atzīmējot dažādas likumsakarības. Viņu savāktās zīmes un aizliegumi var būt interesanti arī mūsu racionālajā laikā.

Senči ticēja, ka šajā dienā aktivizējas ļaunums, kas pēc tam aiziet ziemas miegā un netraucē cilvēkus līdz pavasarim. Tāpēc ilgi neatvēra logus un durvis, lai ļaunais spēks neiekļūtu mājā kopā ar aukstu gaisu, vēju, caurvēju.

Šajā laikā jau bija krietni vēsāks, un basām kājām zābakos nebija iespējams staigāt. Pēc tautas ticējumiem, prasmīgai šuvējai šajā dienā vajadzēja paklanīties pirms darbu sākuma, lai viņai izdotos izgatavot labas un noturīgas auklas, ar kurām apvija kājas. Šīs auklas parasti bija vilnas un lina, no auduma gabaliem vai audekla.

 

28. oktobrī parasti parūpējās par pirti – sakārtoja to, tīrīja pavardu, izmazgāja izlietnes, izmazgāja ūdens tvertnes, nomainīja sapuvušos dēļus un solus, kā arī izdzina no pirts Banņiku jeb pirts gariņu – mazgātājiem garu, kuru parasti vainoja visās nelaimēs, kas notika tvaika pirtī.

Viņš varēja aplaistīt cilvēkus ar verdošu ūdeni, mest karstus akmeņus un pat dzīvam cilvēkam novilkt ādu. Banņika iecienītākā nodarbe bija dauzīt pa sienu, biedējot pirtniekus.

Banņiku attēloja kā kalsnu, kailu vecu vīru, spēcīgu, ar garu bārdu, kas bija apaugusi ar dubļiem un slotas lapām. Viņa rokas ir dzelzs, ar nagiem, un mati ir gari. Reizēm Banņiks pārvēršas par vilku, suni, kaķi, vardi vai baltu zaķi.

Viņš dzīvo aiz krāsns vai zem plaukta. Runāja, ka viņam patīkot arī peldēties, to darot parasti tad, kad cilvēki pirtī ir nopērušies 2-3 reizes. Reizēm Banņiku piekukuļoja, atstājot pirtī gabaliņu rupjmaizes, gabaliņu ziepju un ūdeni, uz nakti stūrī novietoja slotu, lai viņš varētu mierīgi pērties.

Lasi vēl: Tiek uzskatīts, ka 28. oktobra rītā aizsaulē aizgājušie mājdzīvnieki apciemo savus saimniekus, un cilvēki tam šādi īpaši gatavojas

Pēc tam tika sakārtota Banņika saimniecība. Pirtiņu karsti uzkarsēja, atnesa ārstniecisko zāļu uzlējumus, tādējādi aizdzenot problēmas un kaites. Pirtīs zemnieki ieradās piesardzīgi, lūdzot atļauju Banņikam, atvainojoties, ka traucē: “Kungs kungs, ļauj man iet uz pirti mazgāties un tvaicēties”.

Kopš seniem laikiem šajā dienā bija stingri aizliegts doties uz pirti vienatnē. Tāpat ir aizliegts doties uz pirti pēc saulrieta vai vēlu vakarā.

Šajā dienā aizliegts sākt jaunus darījumus un plānot ceļojumus – tie nebūs veiksmīgi.

Nedrīkst aizņemties vai aizdot naudu, nāksies saskarties ar viltīgu plānu vai ilgstoši pieprasīt naudu.

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā

Leave a Comment