Nepieļauj šo vienu kļūdu ja vēlies, lai tavas sīpolgalvas izaug lielas

Noskaidrosim biežāk pieļauto kļūdu sīpolu audzēšanā. Mēs pat uzskatām to par normu, jo vecāku dārzā sīpoli bija visam — gan zaļumiem, gan galviņām

Vēlāk parādījās šķirnes, kas domātas tikai zaļumiem (saucām to par “ģimenes sīpolu”) un atsevišķi — tikai galviņām, plakanām kā plācenīši. Izrādās, tas ir pareizi — jebkāda iejaukšanās sīpola zaļumos nākotnē nozīmē mīnusu galviņai. Noskaidrosim, kāpēc tā notiek un kas ietekmē sīpola galviņas lielumu.

Es stādu sīpolus maija sākumā. Sīpols no savas dobes — tas nav vienkārši sīpols. Mūsdienu bērni nevēlas ēst sīpolus, grimasē, redzot tos ēdienā, bet salātos tos neēd vispār. Vecāki iet viņiem pa prātam un arvien retāk lieto šo dārzeni ēdienos. Man šķiet, tas notiek tāpēc, ka sīpolus tagad biežāk pērk, nevis audzē paši. Izrādās, to nav tik viegli izaudzēt tā, lai tas labi glabātos, tāpēc cilvēki pērk pārbarotus, milzīgus veikalā audzētus sīpolus, kuri jau uzreiz smako pēc puves. To čaulas ir vaļīgas, biezas, pilnas ar ūdeni un nitrātiem.

Nebaidieties, draugi, audzēt sīpolus paši — noslēpumu nav daudz, bet ieguvumu — daudz vairāk.

💐 Pirmkārt, tas piešķir ēdieniem lielisku garšu — bez sīpola virtuve šķiet nepilnīga.

💐 Otrkārt, sīpolam ir izteikta  iedarbība.

💐 Treškārt, visas sīpolu šķirnes ir bagātas ar vitamīniem, īpaši ar C vitamīnu un karotīnu.

💐 Turklāt sīpoli satur daudz minerālvielu, kas nepieciešamas pilnvērtīgai darbībai, kā arī organiskās skābes.

💐 Sīpols ir ne tikai veselīgs, bet arī garšīgs. To bieži lieto svaigā veidā. Lai atbrīvotos no pārāk asas un rūgtas garšas, sīpolu gredzenus var ievietot sietā un uz pāris sekundēm iemērkt verdošā ūdenī vai arī pārveltnēt ar rulli pāri dēlītim. Tāpat sīpolu var arī vienkārši iesālīt un pievienot augu eļļu. Šādi pagatavots sīpols kļūst par lielisku uzkodu, kas lieliski stimulē apetīti un uzlabo gremošanu.

Kā tad bez sava sīpoliņa

Iemesli, kāpēc galviņa izaug maza. Manuprāt — labāk mazs sīpols nekā pārāk liels. Bet, ja jau esi to iestādījis un kop, tad gribas arī maksimālu rezultātu. Tāpēc kompromiss šeit ir zelta vidusceļš — vēlamais sīpola izmērs ir apmēram dūres lielumā. Kas to varētu traucēt? Neraujiet lakstus! Lielas sīpolgalvas neizaugs, ja raujat sīpolam lakstus.

Vispirms augi uzkrāj barības vielas lapās, un pēc tam izmanto šos krājumus augļu, sīpolgalvu un sakņu veidošanai. Ja atņemat sīpolam lakstus, tas ir spiests tērēt spēkus to atjaunošanai, un tas palēnina vai aizkavē galviņu veidošanos. Zaļumiem labāk audzēt sīpolus atsevišķi no sējas materiāla vai izmantot daudzgadīgos sīpolus, kuri neveido galviņas. Zaļumiem var audzēt pat maisiņā(bilde zemāk ⇓).

Izvēlieties piemērotu laiku sīpolu stādīšanai

Dažādos reģionos sīpoli aug atšķirīgi. Piemēram, piejūras apstākļi sīpolu audzēšanai nav piemēroti — tur saule un lieti ir neīstajos brīžos, kad sīpolam tie vajadzīgi. Tāpēc pielāgojieties laikapstākļiem, lai iegūtu labu ražu. Jūs būsiet pārsteigti, uzzinot, ka sīpolus nemaz nevajag stādīt agri. Labāk pievērst uzmanību šim:

Sīpolam ir aktīvākais augšanas periods (vidienē tas ir jūnijs), un tieši tad laikapstākļiem jābūt piemērotiem — siltiem, bet ne karstiem, ar mērenām lietusgāzēm. Ja jūlijā jūsu reģionā ir sauss un karsts, sīpols sāk priekšlaicīgi veidot galviņu. Tā kā spalva vēl nav pietiekami attīstīta, galviņa izaug maza. Un — kas pārsteidzoši — ne laistīšana, ne augsnes irdināšana šajā brīdī šo procesu neapturēs!

Un otrs kritiskais periods — jūlijs, kad galviņai būtu jāattīstās. Ja šajā laikā jūsu reģionā iestājas vēsums un lieti, tas izraisa atkārtotu zaļumu un galviņas augšanu. Pat apakšdaļā sāk augt jaunas, baltas saknītes. Rezultātā sīpols parasti nepaspēj nogatavoties: kakliņš paliek biezs un bieži vien neaizveras. Šāds sīpols slikti glabājas un parasti tiek izmantots tikai rudens konservēšanai.

Ko darīt? Padomājiet, kad jūsu reģionā sīpolam būs ērtāk, un stādiet vai nu agrāk (aprīlī), vai vēlāk (maijā-jūnijā), lai zaļumu aktīvās augšanas periods iekrīt vēsā laikā, bet galviņas veidošanās — siltā un sausā.

Lasi vel: Mantinieki pārdeva māju, aizmirstot par suni, jaunos īpašniekus sagaidīja liels pārsteigums

Radiet piemērotus apstākļus

Ja laikapstākļus nevaram ietekmēt, tad apstākļus labam sīpolam gan varam nodrošināt paši. Ko sīpols mīl? Lai tas labi augtu, nepieciešama auglīga, organiskām vielām bagāta augsne ar viegli sārmainu pH reakciju (pH 6,0–6,5). Tāpat svarīgi — labs apgaismojums un atklāts, visu dienu saulē esošs lauks.

Kas sīpolam nepatīk? Tas nepanes smagas mālainas vai smilšmāla augsnes, skābu augsni, svaigus mēslus un pārmērīgu slāpekļa daudzumu. Arī pārmērīgs mitrums gan augsnē, gan gaisā kaitē sīpolam. Bultas sīpolam — kā atbilde. Zināms, ka izveidojusies bulta (ziedkāts), pat ja to izlauž, vairs neļaus galviņai pilnvērtīgi attīstīties.

Kāpēc sīpols izmet ziedkātu? Galvenais iemesls — nepareiza uzglabāšana. Sīpols sāk ziedēt un izmet ziedkātu, ja tas glabāts temperatūrā no 12° līdz 18 °C. Tāpēc to jāglabā siltumā — nav velti vecākiem sēklas maisiņi stāvēja uz skapja. Ja ziedkāti jau parādījušās, tās pēc iespējas ātrāk jāizkniebj, citādi sīpols sāks ziedēt un neizveidos galviņu. Pēc maniem novērojumiem, ja sīpolu iestāda agri un tas piedzīvo stresu no ilgstoša aukstuma, tad gandrīz visi augi pēc tam izmet ziedkātus.

Lasi vēl: Dēls atbraucot no kopmītnēm katru reizi teica – omei garšīgāki gurķīši, bet es beidzot atklāju viņas recepti

Izvēlieties piemērotu šķirni

Vai pie mums var audzēt dienvidu saldos, sarkanos sīpolus? Lielākā daļa dienvidu šķirņu, kā arī ārzemju selekcijas sīpoli pie mums aug slikti, bet pārziemo vēl sliktāk. Tomēr, ja ļoti gribas — varat pamēģināt un pārliecināties paši. Tirdzniecībā pieejamas dažādas šķirnes: baltie, sarkanie, violetie, saldie un rūgtie. Bet, kā saka, “šis ananass nav priekš mums”. Pie mums labi aug tikai asie sīpoli — un ne visi.

Siltākos apgabalos var audzēt arī jaunas šķirnes: Ala, Alisa Kreiga (salātu šķirne), Cirkus, Zemnieks (labi glabājas), kā arī hibrīdi: Šerona, Korona, Spirita, Kortlenda. Tur labi aug arī ārzemju baltie sīpoli — Albions, Gledstouns, kā arī sarkanie — Red Barons un Red Beauty. Rudenim paredzētai sējai vislabāk der īpaši tam paredzētas šķirnes. Es pati mēģināju stādīt violetos sīpolus — tie izauga nelieli, slikti glabājās, nācās uzreiz lietot pārtikā. Bet garšīgi!

Kad sīpols vispār neveido galviņu? Ja glabāšanas vai stādīšanas laikā sīpols pakļauts salnām, ziedkāti var veidoties atkal un atkal, neatkarīgi no to izkniebšanas. Šāds sīpols parasti neveido galviņu, un to var izmantot tikai zaļumiem. Dažkārt bultas veidojas arī tad, ja sīpolu bojājusi sīpolmuša vai apakšdaļas puve. Šajos gadījumos palīdzēt vairs nevar — atliek vien izmantot zaļumiem.