No 1.aprīļa Latvijā stājas spēkā jauns likums, kurš attiecas uz veikaliem – ar ko mums jārēķinās

No 1. aprīļa Latvijā stājas spēkā jauni noteikumi, kas skar veikalus – kas mainīsies un ko tas nozīmē mums. Tiek skaidrots, kuros veikalos nāksies saskarties ar izmaiņām. 

No 1. aprīļa stājas spēkā izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas nosaka, ka tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās klientiem obligāti jābūt iespējai norēķināties bezskaidrā naudā, izmantojot bankas kartes. Tomēr šī prasība attiecas tikai uz uzņēmumiem, kuru iepriekšējā gada apgrozījums pārsniedzis 50 000 eiro.

Piemēram, ja uzņēmumam ir trīs veikali un divos no tiem apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro gadā, bet trešajā ir mazāks, tad POS terminālis obligāti nepieciešams tikai pirmajos divos veikalos. Tāpat šī prasība neattiecas uz tirdziņiem vai ielu tirdzniecību, ja tā norisinās mazāk nekā desmit dienas gadā.

Mūsu senči ticēja, ka 2.aprīlis ir maģijas pilns- ko nevajadzētu darīt, lai izvairītos no nelaimes

Savukārt autoveikalos, kas regulāri veic tirdzniecību un kuru apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro gadā, obligāti jābūt mobilajam POS terminālim. Tas pats attiecas arī uz pastāvīgiem stendiem tirgos.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka šo izmaiņu mērķis ir veicināt uzņēmējdarbības vides sakārtošanu un konkurētspējas paaugstināšanu, kā arī īstenot Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.–2027. gadam. Pētījumi liecina, ka ēnu ekonomiku veicina nekontrolēta skaidras naudas aprite, tāpēc, to ierobežojot un veicinot digitālos maksājumus, iespējams samazināt ēnu ekonomikas apmēru.

Vīrs sakrāmēja mantas un aizgāja, bet es nezinu, kā dzīvot bez viņa – nesaprotu, kā var šķirties tik niecīga iemesla dēļ

Tādēļ likuma grozījumi paredz, ka uzņēmumiem ar pietiekami lielu apgrozījumu jādod klientiem iespēja norēķināties arī bezskaidrā naudā, veicinot caurspīdīgāku un godīgāku uzņēmējdarbību.

Tomēr ir kāds BET 

Lasi vēl: Sākot ar aprīli, daudziem Latvijas autovadītājiem būs jāņem vērā izmaiņas, lai izvairītos no barga soda

Vienlaikus Valsts ieņēmumu dienests (VID) norāda, ka likuma “Par nodokļiem un nodevām” 30. panta 1.7. daļa neuzliek nodokļu maksātājiem obligātu prasību uzstādīt bankas POS termināli, lai nodrošinātu bezskaidras naudas norēķinus. Viena no alternatīvām bezskaidras naudas maksājumiem ir rēķinu izrakstīšana par sniegtajiem pakalpojumiem vai pārdotajām precēm, kur norēķini vēlāk tiek veikti ar pārskaitījumu uz nodokļu maksātāja norādīto bankas kontu.

Bezskaidras naudas norēķinu nodrošināšanai pieejami dažādi tehnoloģiskie POS risinājumi, tostarp stacionārie, mobilie, iebūvējamie, pārnēsājamie un mini termināļi. Turklāt, sākot ar 2024. gadu, ir panākts būtisks progress šajā jomā – vairākas kredītiestādes Latvijā sākušas piedāvāt iespēju izmantot POS termināli arī mobilajā telefonā. VID uzsver, ka nodokļu maksātājiem ir iespēja izvēlēties sev vispiemērotāko un izdevīgāko bezskaidras naudas norēķinu risinājumu.

POS termināļu izmaksas ir atkarīgas ne tikai no termināļa veida, bet arī no veikto darījumu skaita un izmantoto norēķinu karšu veida. Latvijas lielāko banku piedāvājumu analīze liecina, ka vidējā POS termināļa abonēšanas maksa svārstās no 12 līdz 25 eiro mēnesī, savukārt par katru darījumu tiek iekasēti aptuveni 0,9–0,99% no darījuma summas, kā arī viens vai divi eirocenti papildus. Tikmēr viedtālrunī integrēts bezskaidras naudas norēķina risinājums tirgotājam izmaksā aptuveni 10 eiro mēnesī.

Ērces, odi, skudras un mušas no šī auga baidās kā no uguns: iestādiet to savā dārzā

Tomēr šis ir obligāti jāizdara līdz 1.aprīlim..

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā