Foto avots: screenshot
Finanšu ministrija ir paziņojusi par plānotām darbaspēka nodokļu izmaiņām, kas būtiski palielinās strādājošo neto ienākumus. Šīs izmaiņas ietekmēs aptuveni 95% nodarbināto jeb visus, kuru bruto alga ir līdz 4000 eiro mēnesī.
Vislielāko labumu no šīm izmaiņām gūs darbinieki ar algu līdz 2500 eiro mēnesī, nodrošinot nozīmīgu finansiālo atbalstu plašai sabiedrības daļai. Tiek cerēts, ka šie uzlabojumi ļaus iedzīvotājiem saglabāt vairāk līdzekļu pēc nodokļu nomaksas, tādējādi veicinot lielāku tēriņu par precēm un pakalpojumiem. Palielināts patēriņš, savukārt, stimulēs uzņēmumu ieņēmumus, veicinot ražošanas apjoma pieaugumu un jaunu darba vietu izveidi.
Foto avots: screenshot
Sākot ar 2025. gadu, tiek plānots noteikt vienotu neapliekamo minimumu nodokļiem – 510 eiro apmērā visiem strādājošajiem.
Kaut arī sākumā zemāki nodokļi var šķist kā zaudējumi valsts budžetā, ekonomikas attīstības rezultātā valsts var kompensēt šos zaudējumus, palielinoties ieņēmumiem no citiem avotiem, piemēram, uzņēmumu ienākuma nodokļa vai pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Šo parādību skaidro Lafēra līknes teorija, kas norāda, ka pastāv optimāla nodokļu likme, kas vienlaikus veicina ekonomisko aktivitāti un palielina valsts ieņēmumus.
Foto avots: screenshot
Tiek plānots pakāpeniski palielināt minimālo algu, lai samazinātu sociālo nevienlīdzību un veicinātu ienākumu izlīdzināšanu.
Saskaņā ar plāniem minimālā alga 2025. gadā pieaugs no 700 eiro līdz 740 eiro mēnesī, 2026. gadā – līdz 780 eiro, 2027. gadā – līdz 820 eiro, un 2028. gadā tā sasniegs 860 eiro mēnesī.
Latvijā ir noteikta iedzīvotāju grupa, kurai jaunās izmaiņas sniegs vislielāko finansiālo atbalstu un labumu.
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk