No iedzīvotāju bankas kartēm tiek nelikumīgi noņemti 20–30 eiro lieli maksājumi: kas jāzina, lai ”neiekristu” šajā shēmā

Iedzīvotāju bankas kartēm tiek nelikumīgi noņemti maksājumi 20–30 eiro apmērā: kā sevi pasargāt un neiekļūt krāpnieku lamatās. 

Lai arī medijos regulāri izskan brīdinājumi par krāpniekiem un viņu neremdināmo radošumu, cenšoties izkrāpt cilvēkiem naudu no bankas kontiem, daudzi joprojām iekrīt viņu lamatās. Cilvēki joprojām uzticas viltus likumsargu, banku vai citu iestāžu darbinieku zvaniem un, maldināti, atklāj sensitīvu informāciju.

Finanšu nozares asociācijas publiskotie dati liecina, ka šī gada pirmajos četros mēnešos četru lielāko Latvijas banku klienti, paši apstiprinot darījumus, ir kļuvuši par krāpniecības objektiem, zaudējot kopumā 3,314 miljonus eiro.

Drošības profesionāļu asociācijas biedrs Nils Putniņš sociālajā platformā “Facebook” brīdina par jaunu, plaša mēroga automatizētu krāpšanas shēmu, kas novērota Latvijā. Šajā shēmā gan fizisko, gan juridisko personu banku kartēm tiek novilktas summas 20–30 eiro apmērā. Šo darījumu saņēmējs ir uzņēmums “Happiness Vientiane”, kas reģistrēts Laosā, un maksājumi notiek ASV dolāros.

Putniņš norāda uz vairākiem būtiskiem aspektiem:

Tā kā Laosa nav Eiropas Savienības dalībvalsts, uz šādiem maksājumiem neattiecas obligāta 3D Secure verifikācija – piemēram, apstiprinājums caur bankas lietotni vai Smart-ID.

Ir vairāki gadījumi, kur krāpnieki piekļuvuši jaunām un internetā nelietotām kartēm. Tas var liecināt nevis par datu noplūdi, bet gan par automatizētu karšu numuru ģenerēšanu, ko izmanto krāpšanā.

Ja tiek pamanīts aizdomīgs maksājums, eksperts aicina rīkoties nekavējoties: Sazināties ar savu banku, jo šādi maksājumi parasti ir reversējami. Banka visticamāk bloķēs esošo karti un izsniegs jaunu.

Lasi vēl: Tas sāksies 25. maijā un ilgs 5 dienas: sinoptiķi teica, kam gatavoties

Pārskatīt savus internetbankas maksājumu iestatījumus un deaktivizēt maksājumus internetā, ja tie nav nepieciešami.

Lai samazinātu riskus, ieteicams: Izmantot atsevišķu kontu ar ierobežotu līdzekļu daudzumu tikai interneta maksājumiem; Lietot vienreizlietojamās vai virtuālās kartes, kuras iespējams ērti nomainīt un kontrolēt. Šie piesardzības pasākumi var ievērojami mazināt risku kļūt par krāpniecības objektu.