No piektdienas laikapstākļi sagriezīsies kājām gaisā: Latvijai strauji pietuvosies aukstā gaisa fronte

Speciālisti no Starptautiskā klimata pētījumu centra CICERO un Redingas Universitātes noskaidrojuši, ka nākamajās desmitgadēs uz Zemes turpinās pastiprināties ekstrēmas laikapstākļu parādības. Situācija nemainīsies, ja netiks būtiski samazināti siltumnīcefekta gāzu izmeši.

Kā skaidro pētnieki, jaunajā pētījumā viņi noskaidrojuši, kā globālā sasilšana mijiedarbojas ar parastajām laikapstākļu svārstībām. Izrādās, tas novedīs pie desmitgadēm ilgiem strauju pārmaiņu periodiem. Tas attiecas gan uz ekstremālām temperatūrām, gan nokrišņu daudzumu. Un tas nav tikai neliels rādītāju pieaugums — situācija apdraud cilvēku un dzīvnieku dzīvības, apgrūtina elektrostaciju dzesēšanu, izraisa plūdus, ūdens kvalitātes pasliktināšanos un virkni citu problēmu.

Saskaņā ar vissliktāko klimata pārmaiņu scenāriju, nākamo 20 gadu laikā tas varētu ietekmēt 70% pasaules iedzīvotāju. Ja emisijas tiktu būtiski samazinātas, šis rādītājs varētu samazināties līdz 20%. Tajā pašā laikā zinātnieki norāda, ka daži faktori vēl papildus veicina ekstrēmu parādību pieaugumu. Piemēram, strauja gaisa attīrīšana no piesārņojuma, galvenokārt virs Āzijas. Šāda pieeja mazina riskus veselībai, taču vienlaikus pasliktina klimata pārmaiņu gaitu.

Lasi vēl: Sākot ar 1. jūliju, ir spēkā jauns regulējums, kurš attiecas uz visiem mājokļiem: ”Vajadzēs uzstādīt ierīces”

Labākajā gadījumā, pēc mūsu aprēķiniem, straujas izmaiņas ietekmēs 1,5 miljardus cilvēku. Vienīgais veids, kā ar to tikt galā, ir jau tagad gatavoties situācijai, kurā ļoti iespējami vēl nepieredzēti ekstrēmi notikumi tuvāko 1–2 desmitgažu laikā, uzsvēra jaunā pētījuma autori.

Iepriekš Eiropas klimatologi ziņoja, ka 2024. gada vasara ir kļuvusi par karstāko visā meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Globālā sasilšana turpinās, tādēļ zinātnieki pastāvīgi brīdina par ar to saistītajiem riskiem.