Lāču eksistence Latvijā pēdējo gadu laikā nevienu īpaši vairs nepārsteidz. Vienīgi tos, kas ar šiem milzīgajiem plēsējiem sastopas aci pret aci. Un ir vieta Latvijā, kur tas var notikt pavisam reāli, un par to ir video liecības.
Sedas purvs no vienas puses ir unikāla vieta, kas atrodas Ziemeļvidzemē, Valmieras novadā. Netālu no Valmieras un Strenčiem. Sedas purvs atrodas Gaujas upes kreisajā krastā. Tas ir viens no lielākajiem pārejas un augsto purvu masīviem Latvijā, kur ir plašas sūnu, ciņu un ezeru ainavas.
Šeit mīt daudzas un dažādas dzīvnieku sugas, arī aizsargājamas. Purvā vēl aizvien darbojas šaursliežu dzelzceļš (apmēram 28 km garš), kas kādreiz, padomju laikos, tika izmantots transportēšanai. Tas ir viens no pēdējiem šāda veida funkcionējošiem industriālajiem dzelzceļiem Latvijā un ir liels retums visā Baltijas reģionā.
Šī iemesla dēļ, Sedas purvs ir ļoti iecienīts gan tūristu, gan vietējo iedzīvotāju vidū. Turp cilvēki dodas gan vērot putnus – īpaši pavasarī un rudenī, gan izstaigāt dabas takas, gan fotografēt. Tomēr tiem, kas turp dodas, jārēķinās, ka sastapšanās ar brūno lāci šajā teritorijā ir pat ļoti iespējama.
Sedas purvā un arī tā apkārtnē pēdējos gados lāči ir manīti bieži. Pētnieki uzskata, ka daļa lāču populācijas ir ienākusi no Igaunijas un Krievijas, un tie migrē uz dienvidiem – arī uz Ziemeļvidzemi. Un Sedas purvs, ar savu plašo teritoriju un bagātīgo barības bāzi (ogas, kukaiņi, nelieli dzīvnieki) un salīdzinoši mazu cilvēku klātbūtni, ir lāčiem ideāla dzīvesvieta.
Lasi vēl: +30 grādi, liels mitrums, spiedīgs un sutīgs: meteorologs Toms Bricis komentē, cik ilgi Latvijā turēsies šādi laika apstākļi
Par lāčiem, kas redzēti gan “aci pret aci”, gan nofilmēti meža videokamerās ir daudz un dažādas liecības. Turklāt lāči novēroti ne tikai Sedas purva teritorijā, bet arī tuvākajos mežos – Strenču, Plāņu, Jērcēnu, Zvārtavas apkaimē.
Un, lūk, arī vairākas liecības, kas nofilmētas tikai pirms dažām nedēļām Sedas purvā. Abos video redzami pieauguši brūnie lāči. Protams, nespeciālistam nav iespējams noteikt, vai tas ir viens un tas pats lācis, tomēr faktu tas nemaina – šim lācim vai pat lāčiem šī ir pastāvīgā dzīvesvieta. Lai arī daži cilvēki pie video liecībām priecājas, cik “skaists lāčuks”, kāds cits norāda, ka “no turienes var arī neiznākt…”.
Lācis Sedas purvā 26.jūnijā, video:
Lācis Sedas purvā, 27.jūnijā, video:
Lācis Sedas purvā, 22.jūnijā, video: