Pēc ražas novākšanas daudzi dārznieki cenšas atjaunot augsnes auglību, pievienojot organisko un minerālmēslu. Tomēr ir svarīgi zināt, kādus mēslošanas līdzekļus var lietot šajā periodā, lai nekaitētu augiem.
Kādus mēslošanas līdzekļus vislabāk lietot rudenī
Rudenī augsni labāk piesātināt ar pakāpeniski izšķīdušiem mēslošanas līdzekļiem, ilgstoši apgādājot augus ar barības vielām. Tajos ietilpst superfosfāts, dolomīta milti un kālija sāļi.
Šie mēslošanas līdzekļi lēnām izšķīst augsnes šķīdumā, pastiprinot to iedarbību pavasarī. To izmantošana palīdz uzlabot augsnes struktūru, palielināt tās skābju-bāzes līdzsvaru un nodrošināt ilgstošu uzturu. Turklāt tie samazina barības vielu izskalošanās risku nesezonas laikā.
Kāpēc rudenī nevajadzētu lietot slāpekļa mēslojumu
Slāpekļa mēslošanas līdzekļi, piemēram, urīnviela, stimulē augu augšanu, tāpēc rudenī tie var būt kaitīgi. Slāpeklis provocē aktīvu jaunu dzinumu un lapu veidošanos, kas ir bīstami aukstā laika apstākļos.
Ja augs sāks augt, tam nebūs laika sagatavoties ziemai, kas var izraisīt tā aiziešanu postā. Tas jo īpaši attiecas uz reģioniem ar siltiem rudeņiem vai maigām ziemām, kur palielināta augu aktivitāte var izraisīt sasalšanu.
Kad ir atļauts izmantot humusu
Mūsu senči kokus apbēra ar trūdvielu vēlā rudenī, kad augsne jau bija sasalusi un augi bija beiguši savu augšanas sezonu. Šī metode pasargāja koku sakņu sistēmu no lielām salnām un pakāpeniski bagātināja augsni ar barības vielām.
Tomēr mūsdienu apstākļos ir svarīgi ņemt vērā reģiona klimatu. Apgabalos ar maigām ziemām vai siltiem rudeņiem šī metode var kaitēt augiem, izraisot priekšlaicīgu augšanu. Tāpēc humusu vajadzētu lietot tikai aukstos reģionos vai piesardzīgi, lai izvairītos no nevēlamām sekām.
Ko lietot rudenī
Ja vēlaties uzlabot augsnes veselību rudenī, bet nevarat izmantot slāpekļa mēslojumu, apsveriet alternatīvas. Labākā izvēle būtu fosfora, kālija mēslojums un zaļmēsli, kas palīdz strukturēt augsni un palielina tās auglību.
Piemēram, superfosfāts nodrošina augsni ar fosforu, kas nepieciešams sakņu sistēmas attīstībai, un dolomīta milti palīdz neitralizēt skābumu. Zaļimēsli, piemēram, sinepes vai lupīna, efektīvi uzlabo augsnes kvalitāti un cīnās ar nezālēm.