Omars Hajams, izcilais persiešu dzejnieks, filozofs un astronoms, mums ir atstājis daudz dziļu domu. Starp tām ir dažas īpaši interesantas pārdomas par to, kam vajadzētu atšķirt inteliģentu cilvēku no pārējiem.
“Mūsu likteni veido mazi un nemanāmi lēmumi, kurus mēs pieņemam simtiem reižu dienā.”
Iesim soli atpakaļ laikā un iegremdēsimies viņa gudrībā, kas līdzīgi kā vīnogu vīns ar laiku kļūst tikai labāka. Mūsu priekšā ir daži no domātāja dziļākajiem citātiem.
1. “Nolauztu ziedu vajadzētu dāvināt, iesākto dzejoli vajadzētu pabeigt, un sievietei, kuru tu mīli, vajadzētu būt laimīgai, citādi tev nevajadzētu uzņemties to, kas pārsniedz tavas spējas.”
Omars Hajams vērš uzmanību uz to, cik svarīgi ir pabeigt iesākto un saglabāt jau iesākto.
Rūpju un uzmanības izrādīšana ir svarīga ne tikai attiecību sākumā, bet visu to laiku. Galu galā dāvināts zieds nes sev līdzi rūpes un uzmanību, līdzīgi arī attiecībās ir svarīgi atcerēties izrādīt rūpes savam partnerim.
Šis citāts mudina mūs atzīt atbildību par savām attiecībām, neskatoties uz izaicinājumiem, un censties saglabāt mīlestību dzīvu, priecīgu un laimīgu.
2. “Klusums ir gudro valoda, kurā dvēseles noslēpumi atklājas, neizsakot nevienu vārdu.”
Gudrību var paust ar klusuma palīdzību, kurā cilvēka dvēseles dziļie noslēpumi tiek atklāti, neprasot vārdus. Patiesu sapratni var panākt bez liekām runām, uzmanīgi un smalki uztverot klusumu.
3. “Mani nekad nav atbaidījusi cilvēka nabadzība, cits jautājums, ja viņa dvēsele un domas ir nabadzīgas.”
Materiālā bagātība nav noteicošais faktors cilvēka vērtībai. Īsta nabadzība izpaužas kā iekšējas bagātības trūkums, dvēseles un prāta nabadzība. Ir vērts vērtēt cilvēkus nevis pēc viņu materiālā stāvokļa, bet gan pēc to iekšējā satura un rakstura.
4. “Un desmitiem to, kas gribēja tavu ķermeni, nav tā mazā pirkstiņa vērti, kas mīlēja tavu dvēseli…”.
Šis Omāra Hajama citāts iemieso ideju par dziļu emocionālo saišu un patiesas mīlestības vērtību. Viņš uzsver, ka pārejošām fiziskām vēlmēm un pievilcībai nav tādas vērtības un nozīmes, kādu sniedz patiesa pievilcība cilvēkam kā personībai.
5. “Esi laimīgs šajā mirklī. Šis mirklis ir tava dzīve.”
Par pašreizējo brīdi. Tieši par to, kas notiek tieši tagad. Hajama mudina izbaudīt tagadnes brīdi, jo tieši tagadne veido mūsu dzīves būtību. Tas iedvesmo par šeit un tagad vērtību, uzsverot, cik svarīgi ir vienkārši dzīvot laimes mirklī.
6. “Stikla vāze nekļūs mūžīga, nedz arī mīlestība, ja jūs nejutīsiet tajā roku siltumu.”
Šajos vārdos viņš ieauž gudrību par mūžības veltīgumu lietām, kas šķiet mūžīgas, bet izrādās trauslas kā mirklis.
Mīlestība, pēc Hajama domām, nav nemirstīga bez rūpēm, uzmanības un sirsnības. Pat visskaistākajām lietām dzīvē ir nepieciešama mūsu līdzdalība, lai tās paliktu veselas un jēgpilnas.
7. “Attiecībās nevajag baidīties no ēnām, tās padara gaismu spilgtāku, izceļot kontrastus.”
Saskaņā ar Omāra Hajama teikto, attiecībās nevajadzētu izvairīties no grūtībām. Viņš apgalvo, ka izaicinājumi un neveiksmes padara mīlestību vērtīgāku, jo rada kontrastu un ļauj novērtēt gaišākos brīžus. Ēnas bagātina pieredzi un stiprina attiecības, padarot tās noturīgākas.
Lasi arī: Mani viesi vienmēr uz svētku galda meklē šos salātus: pārsteidzoši garšīgi un maigi salāti ar sarkanām zivīm “Sieviešu vājums”
8. “Kad aizejat uz piecām minūtēm, atcerieties atstāt siltumu plaukstās tiem, kas jūs gaida. To, kas tevi atceras, plaukstās.”
Cik svarīgi ir atstāt siltumu tuvinieku plaukstās pirms aizbraukšanas vai šķiršanās. Ir svarīgi saglabāt saikni un rūpes pat uz īsu šķiršanās brīdi, lai atstātu mīļas atmiņas un atbalstītu tos, kuri jūs gaida un atceras. Tas arī uzsver uzmanības un mīlestības vērtību savstarpējās attiecībās.
9. “Gudrs cilvēks nekad nedalās savās zināšanās tukši, jo klusēšana var būt spēcīgāka par liekiem vārdiem.”
Gudrība ir novērtēt klusumu un izvairīties no bezjēdzīgām runām. Gudrs cilvēks izprot klusuma spēku, kas var būt izteiksmīgāks un iedarbīgāks par daudzajiem neauglīgajiem vārdiem. Šis citāts iedvesmo saglabāt zināšanas tiem mirkļiem, kad vārdiem patiešām var būt svars un nozīme.
10. “Tur, kur beidzas vārdi, sākas klusuma gudrība – lielais dzīves skolotājs.”
Dažos brīžos patiesā gudrība nav atrodama vārdos, bet gan spējā klusēt. Klusums kļūst par līdzekli, lai dziļāk izprastu dzīvi, atklājot dzīves noslēpumus, kurus vārdi nespēj nodot.
Un jā, gudrs cilvēks nedalās ar saviem plāniem un mērķiem. Viņš saprot, ka tie ir vienāds dzīves dzinējspēks, un pārāk ātra dalīšanās ar tiem var negatīvi ietekmēt to īstenošanu (kas visbiežāk arī notiek). Gudrs cilvēks tos glabā savā sirdī, līdz ir pienācis laiks dalīties savos sasniegumos ar pasauli. Pasaulē, kurā privātums ir kļuvis par greznību, gudrs cilvēks saprot, ka ne par visiem soļiem ir jāpaziņo iepriekš.
Šādi Omars Hajams poētiski izteica domu, ka gudrs cilvēks vienmēr saudzē savu iekšējo telpu. Viņš dāsni dalās savās zināšanās un pieredzē, bet vienlaikus patur noslēpumā savu privāto dzīvi.
Tomēr mūsdienās, interneta un sociālo tīklu laikmetā, cilvēki bieži vien pārāk atklāti dalās savā privātajā dzīvē. Varbūt mums dažkārt vajadzētu atcerēties Hajama gudrību un saglabāt vismaz nelielu noslēpumainību par sevi?