Pareiza upeņu un jāņogu apgriešana aprīlī palielina ražīgumu par 70% – noderīgi padomi dārzniekiem

Tas var šķist neiespējami, bet jāņogu un upeņu krūmus, kas gadiem ilgi nesuši sliktu ražu, var pārvērst par bagātīgiem ogu avotiem.

Viss ir atkarīgs no aprīļa atzarošanas, ko 90 % dārzkopju veic nepareizi. Noslēpums ir nevis tajā, cik daudz zaru jānovāc, bet gan kurus. Jāņogas un arī upenes ražo augļus uz 2-3 gadus veciem dzinumiem. Vecie zari (4+ gadi) tikai sabiezina krūmu, bet jaunie atņem barības vielas.

Bet kā tos atšķirt un nekaitēt augam? Sāciet ar apskati. Noņemiet visus tumši brūnas krāsas zarus ar saplaisājušu mizu – tie ir veci dzinumi, kas vairs nedos ogas.

Tad izgrieziet plānus, izliektus un krūma iekšpusē augošus zarus – tie rada ēnu un traucē vēdināšanai. Atstājiet 5-7 dažāda vecuma spēcīgus dzinumus: 2-3 jaunus (gaiši pelēki) un 3-4 divgadīgus (brūni ar gludu mizu).

Pēc apgriešanas apstrādājiet griezumus ar dārza krāsu, lai novērstu invadēšanos. Nākamais solis ir nogriezt atlikušo zaru galotnes 10-15 cm augstumā.

Tas pamodinās miega pumpurus un piespiedīs jāņogas un upenes sazaroties, veidojot jaunus augļu krūmus. Taču nepārspīlējiet – ja nogriezīsiet vairāk nekā trešdaļu garuma, augs tērēs enerģiju atjaunošanai, nevis ražas novākšanai.

Nedēļu pēc apgriešanas krūmus barojiet ar superfosfāta (40 g uz 10 litriem ūdens) un pelnu šķīdumu (1 glāze uz krūmu). Fosfors stiprinās saknes, bet kālijs palielinās ogu cukura saturu.

Galvenā kļūda ir apgriešana “uz gredzena”. Nogrieziet zarus tuvu stumbram. Atstājiet celmus 2-3 cm augstumā, lai nesabojātu miera stāvoklī esošos pumpurus pie pamatnes.

Vēl viena nianse – upenes, sarkanās un baltās jāņogas apgriež atšķirīgi. Upenēm ir jauni dzinumi, tāpēc tās var radikāli atjaunot. Sarkanās un baltās jāņogas veidojas uz 3-4 gadus veciem zariem – tās apgriež minimāli, atdalot tikai acīmredzami vecus un slimus zarus.

Ērces, odi, skudras un mušas no šī auga baidās kā no uguns: iestādiet to savā dārzā

Jau jūnijā jūs pamanīsiet, ka krūmi ir kļuvuši biezāki, un olīvkoku ir 2 reizes vairāk. Līdz ražas novākšanas laikam zari saliecas zem ķekaru svara, un ogas priecēs ar savu lielumu un saldumu.