Pienākot vasarai, daudzi cilvēki atpūšas pludmalē. Un tieši pēdējo nedēļu laikā, saistībā arī ar Baltijas jūras pludmali, ir izplatīts brīdinājums – parādījušās līdz šim neraksturīgās “pārrāvuma straumes”. Par tām komentē meteorologs Toms Bricis.
Šīs straumes var būt ļoti bīstamas, jo pat jauni, spēcīgi un uzmanīgi cilvēki panikas dēļ var “aiziet pa burbuli” dažu minūšu laikā. Lai arī Latvijas piekrastē tās nav biežas, tās tomēr veidojas, īpaši vējainos laikapstākļos un vietās ar noteiktu jūras gultnes reljefu. Kad vējš pūš no jūras uz krastu ar ātrumu vismaz 10 m/s, viļņi nes ūdeni krastā, bet tam jāatgriežas jūrā – tā rodas straume.
Straumes var būt grūti pamanāmas, bet tās vājina viļņus. Ja kādā vietā viļņi šķiet mazāki nekā citur – iespējams, tur ir šāda straume.
Ko darīt, ja esi iekļuvis pārrāvuma straumē? Pirmkārt, nekrīti panikā. Otrkārt, necenties cīnīties ar straumi un nepeldi pret to. Tev jāpeld paralēli krastam, līdz tu izkļūsi no šīs straumes zonas. Tad, kad jūti, ka straume tevi vairs “nevelk iekšā”, peldi atpakaļ uz krastu – viļņi un vējš tev palīdzēs.
Lasi vēl: Rozes ziedēs kā mākoņi visu vasaru: mēslojumam jāizmanto divus produktus, ko parasti izsviežam atkritumos
Jāatceras, ka šādas pārrāvuma straumes ir bieži sastopamas arī citur – biežāk okeānos un tieši tropiskos reģionos, arī pie paisuma un bēguma. Tropu vētras var izraisīt straumes pat tad, ja tās nav tieši pie krasta.
Kā pašu spēkiem izmainīt hortenziju krāsu: no spilgti rozā līdz debesu zilai
Ja esi pludmalē, vienmēr seko līdzi brīdinājumiem, kas izlikti pludmalēs un kritiski izvērtē peldvietas drošību. Atceries, ka tavas zināšanas un pareiza rīcība var tevi glābt. Straumes, diemžēl, ļoti bieži nav redzamas, bet ir jūtamas, tāpēc neļauj tām sevi pārsteigt nesagatavotu.
Bīstamākās vietas Latvijā: Papes – Pāvilostas piekraste, Užavas, Ventspils, Pierīgas piekraste – no Lielupes līdz Saulkrastiem. Īpaši bīstamas straumes veidojas pie moliem, piemēram, Ventspils molā. Neiesaka peldēt tuvāk par 200 metriem no tiem.