Saskaņā ar NASA aprēķiniem, kas veikti, izmantojot Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa (JWST) datus, pagājušajā gadā atklātajam asteroīdam, kuru sākotnēji īslaicīgi uzskatīja par potenciālu problēmu Zemei, pastāv viena no 23 iespējām sadurties ar Mēnesi.
Kā liecina “IFL Science” sniegtā informācija, asteroīds ar nosaukumu 2024 YR4 tika atklāts 2024. gada 27. decembrī. Kopš tā identificēšanas astronomi to rūpīgi vēro, jo pirmie aprēķini liecināja par aptuveni viena procenta iespējamību, ka tas varētu sadurties ar Zemi 2032. gada 22. decembrī.
Vēlākie mērījumi uzrādīja vēl augstāku risku — 3,1 procentu, kas tolaik tika uzskatīts par lielāko problēmu, kāds konstatēts kopš novērojumu sākuma. Par laimi, turpmākie dati apliecināja, ka sadursmes ar Zemi varbūtība ir būtiski samazinājusies, un šobrīd tā ir tikai ap 0,004 procentiem.
Taču Mēnesim situācija var izrādīties mazāk labvēlīga. Kā 2024. gada aprīlī norādīja planetoloģijas zinātnieks Endrjū Rivkins, sadursmes ar Mēnesi risks ir pastāvējis jau no sākta gala. “Sākumā tas bija niecīgs, jo Zeme bija lielāks mērķis. Tomēr, mainoties asteroīda orbītai, tas attālinājās no Zemes un vienlaikus pietuvojās Mēnesim. Tagad pastāv gandrīz četru procentu iespēja, ka tas ietrieksies Mēnesī. Tātad vairāk nekā 96 procentu varbūtība, ka tas tomēr palidos garām. Bet, ja sadursme notiks, skats būs patiešām iespaidīgs!”
Pēc jaunākajiem JWST novērojumiem un NASA “Jet Propulsion Laboratory” (JPL) Kalifornijā veiktās analīzes, iespēja, ka 2024 YR4 2032. gada 22. decembrī sadursies ar Mēnesi, šobrīd tiek lēsta 4,3 procentu apmērā.
Sadursmes sekas nebūtu jūtamas tikai Mēnesim. Lai gan trāpījums Zemei būtu bīstams, astronomi ir ieinteresēti šādā notikumā, jo tas varētu izraisīt meteoru lietu, kas būtu redzams arī no mūsu planētas.
“Pastāv iespēja, ka no sadursmes rezultātā radušajām atlūzām uz Zemi varētu nokrist jauni Mēness meteori, taču nekādu garantiju nav,” skaidroja Eiropas Kosmosa aģentūras Planētu aizsardzības biroja vadītājs Ričards Moislijs.
Savukārt pētījuma autori uzsver: “Ja 2024 YR4 tiešām sadurtos ar Mēnesi 2032. gadā, tas būtu lielākais šāda mēroga notikums aptuveni 5000 gadu laikā.” Simulācijas norāda, ka sadursmes rezultātā radušās atlūzas varētu radīt īpaši iespaidīgas meteoru plūsmas, kas redzamas no Zemes. Lai arī tas būtu unikāls un aizraujošs skats cilvēcei, tas vienlaikus varētu radīt problēmas orbītā esošos satelītus un kosmosa misijas.
Tomēr, kā piebilda zinātnieki, problēma pakāpe lielā mērā būs atkarīga no precīzās sadursmes vietas, ja tā notiks. Precīzāka informācija būs pieejama tikai pēc 2028. gada, kad asteroīds atkal nonāks redzeslokā, jo pašlaik tas ir pārāk tālu, lai iegūtu detalizētus datus.