Droši vien esat pamanījuši, ka dažiem kaimiņiem jāņogu un upeņu krūmi ir klāti ar skaistām ogām, bet citiem – ar caurumiem lapās un mazām, smalkām odziņām.
Kā izrādās, noslēpums ne vienmēr ir dārgos mēslošanas līdzekļos vai ķimikālijās. Patiesībā pieredzes bagāti dārzkopji atzīst, ka parastā cepamā soda, kas atrodama teju katrā virtuvē, var būt glābiņš jūsu ogām.
Kāpēc sodu izkaisīt ap krūmiem un kā tas darbojas
Viss ir ļoti vienkārši – soda maina augsnes virskārtas skābumu, radot kaitēkļiem nelabvēlīgus apstākļus. Skudras, laputis un kāpuri izvairās no vietām, kas apstrādātas ar šo balto pulveri, un sēnīšu kaites pārstāj izplatīties.
Bet ir svarīgi pareizi lietot soda, lai nekaitētu augam. Lai aizsargātu jāņogas un upenes, pietiek ar to, ka pēc laistīšanas vai lietus krūma sakņu zonu apkaisa ar 2 līdz 3 ēdamkarotēm sodas.
Vislabāk to darīt agrā pavasarī, pirms pumpuri atveras, un procedūra jāatkārto ik pēc trim nedēļām līdz jūnija beigām.
Uzreiz jānorāda, ka cepamās sodas dēļ kaitēkļi neiet bojā. Šis produkts tos vienkārši atbaida, tāda veidā izjaucot to barošanas paradumus. Piemēram, laputis, jūtot pH izmaiņas, dod priekšroku pārvietoties uz citiem augiem.
Tajā pašā laikā jāņogu vai upeņu krūms pats necieš – gluži pretēji, nedaudz sārmainā vide uzlabo barības vielu uzsūkšanos no augsnes. Līdz ar to šis ir lielisks profilaktisks līdzeklis cīņā ar kaitēkļiem, kas dod papildus labumu arī pašam augam.
Tomēr ir svarīgi to nepārspīlēt – pārāk daudz soda var palēnināt jauno dzinumu augšanu. Lai pastiprinātu efektu, var sajaukt sodu ar koksnes pelniem attiecībā 1:1 – tas bagātinās augsni ar kāliju un fosforu.
Tātad secināms, ka šī metode ir piemērota tikai profilaksei. Ja krūmu jau ir skāruši kaitēkļi, jums būs jāizmanto radikālāki līdzekļi.