Pirms ķiploku novākšanas noteikti izdariet šo un par uzglabāšanu nebūs jāuztraucas

Audzējot ķiplokus, visu veģetācijas periodu mēs darām visu iespējamo, lai uzturētu ziemas ķiploka lapas labā un dzīvīgā stāvoklī, bet…

Mēs lepojamies, ja tās stāv zaļas un neiedzeltē priekšlaicīgi. Un tā ir pienācis jūlijs, šodien jau 12. datums. Līdz ķiploku novākšanai palikušas 10 dienas. Vidējos platuma grādos ziemas ķiploki ir gatavi ražas novākšanai jūlija beigās vai augusta pašā sākumā.

Signāls, ka laiks novākt ķiplokus, ir ziedkāta iztaisnošanās ar sēklu kārbiņu galā. Tiklīdz ziedkāts iztaisnojas un uz kārbiņas pārplīst apvalks – ķiploki ir jāizrok tuvākajās dienās, citādi galviņas pārgatavosies un sāks izjukt.


Ziedkāts iztaisnojies, un uz kārbiņas pārplīsis apvalks – tas ir signāls ķiploku novākšanai

Bet šodien es gribētu parunāt ar jums nevis par to, kad un kā novāc ķiplokus, bet par to, kas jādara pirms to novākšanas. Apskatīsim rūpīgi ķiploka lapu plātnītes. Tās vairs nav tik zaļas kā agrāk. To gali dzelteno un izžūst. Neuztraucieties. Tas ir normāls process, un lapu galu izžūšana jūlijā nemaz neliecina par to, ka ķiploks ir bojāts vai ka tas būtu biežāk jālaista un jāmēslo.

Vienkārši ir pienācis laiks, un pirms pilnīgas ķiploka nogatavošanās sākas reversa barības vielu atplūde no lapām uz galviņu, kur galīgi veidojas daiviņas. Lapu plātņu gali jūlijā sāk izžūt


Jūlijā apakšējās lapas izžūst. Tas ir normāls process

10 dienas pirms ķiploku novākšanas visi laistīšanas darbi, un jo īpaši mēslošana, gandrīz nogatavojušos ķiploku gadījumā tiek pārtraukti. Ja jūs to turpināt, cerot vēl nedaudz palielināt ražas apjomu – velti. Tā ir jūsu kļūda. Paskaidrošu, kāpēc.

Bagātīga laistīšana gandrīz nobriedušiem ķiplokiem var novest pie tā, ka daiviņas uzkrāj mitrumu – un sāk atkārtoti augt. Šajā gadījumā ķiploka galviņas izrakšanas laikā var vienkārši sadalīties daiviņās, un raža tiks zaudēta. Turklāt izdīgušās daiviņas nebūs derīgas uzglabāšanai. Tās nāksies izmantot pārstrādei.

Vienkāršs, interesants triks, kā neielaist zirnekļus jūsu mājās


Daiviņas ir uzkrājušas mitrumu un sākušas augt

Tāpat var samazināties ķiploka uzglabāšana ziemā. Tas nav tik būtiski, ja plānojat visu ražu uzreiz izmantot marinēšanai, konservēšanai u.c., bet, ja vēlaties uzglabāt ķiplokus ziemai, laistīšanas termiņi ir jāievēro.

Zināms, ka ķiploks tiek uzskatīts par mitrumu mīlošu augu, taču pirms nogatavošanās barības vielu piegādes process mainās. Augu vairs nebaro saknes, bet gan lapas. Tas nozīmē, ka saknes kļūst neaktīvas. Tajā pašā laikā, atrodoties mitrā augsnē, tās var sākt pūt.

Lasi vēl: Bezē rulete – deserts, kas apvieno kraukšķīgu bezē, gaisīgu krēmu un sulīgu ogu noti

Tātad, kas tieši jādara? Par to vairāk raksta turpinājumā!

 

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk