Rīga uz ielas atradu svešu bankas karti – atklāšu kāpēc nožēloju to vēl šodien

Laiku pa laikam uz ielām, sabiedriskajā transportā vai tirdzniecības vietās cilvēki atrod pamestas vai pazaudētas bankas kartes. Daži tās nejauši pazaudējuši, citi – iespējams, apzināti izmetuši.

Sociālajos tīklos arvien biežāk tiek publicēti ieraksti par šādiem atradumiem, kam seko fotoattēli un komentāri: “Karte atrasta uz ietves.” Lietotāji nereti iesaka: pārskaitīt uz karti nelielu summu ar pievienotu SMS, piemēram: “Atradu jūsu karti, lūdzu, sazinieties.”

No pirmā acu uzmetiena šāda rīcība šķiet diezgan loģiska. Taču gan personīgā pieredze, gan paziņu stāsti rāda — labāk kartes, kas mētājas, apiet ar līkumu. Iemesls nav vienaldzība vai nevēlēšanās palīdzēt. Vienkārši pārlieka centība var beigties ar nopietnām nepatikšanām pašam “glābējam”.

Pamēģināsim saprast, kas var notikt, ja mēģini kādam atdot viņa pazaudēto karti — un vai vispār ir vērts tajā iesaistīties. Varbūt šis nav tas gadījums, kad jābūt supervaroņa lomā. Jo reizēm tie labie nodomi var beigās izrādīties liela kļūda.

Ieviesta pavisam jauna funkcija Latvijas bankomātos, kas var būt noderīga visiem iedzīvotājiem

Labestības izaicinājumi

Protams, šeit nav runa par pilnīgu noraidījumu citu cilvēku problēmām. Taču atgūt svešu pazaudētu karti — tas nav uzdevums, kas būtu pārāk grūts vai prasītu īpašu varonību, tas ir vienkārši cilvēcisks pienākums.

Šodien bankas kartes bloķēšana un jaunas izsniegšana ir tikai daži ekrāna pieskārieni mobilajā bankā. Taču agrāk, pirms parādījās virtuālās kartes un mobilā banka, šī procedūra bija ievērojami sarežģītāka. Tomēr cilvēki tomēr tika galā.

Pārlieka vēlme palīdzēt var novest pie nopietnām problēmām. Apskatīsim reālu piemēru.

Kāds pilsonis stipro dzērienu reibumā pazaudēja savu karti. Kamēr viņš gulēja, kāds paguva to izmantot. Nezināms „labvēlis” mierīgi veica pirkumus ar svešo karti līdz pusdienlaikam.

Kad kartes īpašnieks pamanīja, ka liela summa ir pazudusi, uz kartes palikušas tikai sīknaudas atlikumi.

Pēc sarunas ar draugu noskaidroju, kā sievietei pēc 50 jāizskatās, pēc vīriešu domām

„Un kā, jūsuprāt, rīkojās šis cilvēks? Viņš devās pie likumsargiem, sniedza visus nepieciešamos datus par „glābēju” un apgalvoja: „Šis cilvēks iztukšoja manu karti.”

Beigu beigās labvēlīgajam cilvēkam nācās pavadīt brīvdienas iztaujāšanās, apmeklējot veikalus, kuros tika veiktas operācijas, un citos likumsargu izmeklējumos. Vēlāk viņu izsauca vairākas reizes uz papildu pārbaudēm.

Kaut arī brīdī, kad tas notika, karte jau bija bloķēta, īsto personu, kas izmantojusi karti, būtu iespējams atrast, izmantojot novērošanas kameru ierakstus.

Kā rīkoties pareizi

Kopsavilkumā varam dot dažus padomus, kā pareizi rīkoties ar atrasto svešo karti.

Vispirms, ja uz ielas atradi karti, labāk vienkārši paiet garām. Parasti šādas kartes jau ir bloķētas vai izmantotas jau sliktiem nodomiem.

Otrkārt, ja karte ir atrasta kafejnīcā, veikalā vai citā sabiedriskajā vietā, pietiek paziņot darbiniekiem. Viņi informēs apmeklētājus vai nodos karti bankai.

Treškārt, var piezvanīt bankai, izmantojot numuru, kas norādīts uz kartes, un pateikt, ka atradāt karti. Viņi sazināsies ar īpašnieku.