Rīkos vasaras meistarklases tiem, kas grib strādāt jaunajās profesijās

Roboti un mākslīgais intelekts tiešām aizstās daļu no esošajām darbavietām, taču Latvijas darba tirgū jau tagad akūti nepieciešami jauno profesiju pārstāvji, tā atzīst eksperti. Robotu treneri, lielo datu zinātnieki, lietotāju pieredzes dizaineri un daudzas citas jaunās profesijas arvien vairāk nepieciešamas darba tirgū.

Taču arī katram strādājošajam ir jādomā, kā attīstīt savas zināšanas un ko mācīties tālāk. Tet sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru šovasar rīko pirmo publisko bezmaksas meistarklašu sēriju #VienmērJauns, kas domātas visiem strādājošajiem, lai iepazīstinātu ar jaunajām prasmēm, piemēram, algoritmiskā domāšana, pakalpojumu plānošana, radošu risinājumu meklēšana, čatbotu trenēšana.

Nevis karjera mūža garumā, bet nepārtraukta pielāgošanās darba tirgum

“Bijām pieraduši uzskatīt, ka laba karjera tā ir profesija mūža garumā un nepārtraukts kāpiens augšup. Tā vairs nebūs. Jāpieņem, ka lielu daļu līdzšinējo rutīnas darbu aizstās roboti, bet demogrāfijas izmaiņu dēļ mums darba tirgū visiem nāksies strādāt 50 gadus. Tas nozīmē, ka dzīves laikā, iespējams, vismaz 3-4 reizes nāksies mainīt profesiju un nepārtraukti apgūt jaunas prasmes. Turklāt mācīties jāsāk jau tagad, nevis sagaidot brīdi, kad esi ārā no darba tirgus,” norāda Tet personāla vadības direktore Ingrīda Rone. “Pārmaiņas ir straujas. Jauno profesiju pārstāvji ienākuši Latvijas uzņēmumos pēdējo divu gadu laikā. Tet ir jaunas darba vietas robotu treneriem, lielo datu zinātniekiem, IT datu arhitektiem, scrum komandas kapteiņiem un tamlīdzīgi. Taču mēs meklējam cilvēkus, kas ne tikai ir apguvuši šīs jaunās profesionālās zināšanas (hard-skills), bet tādus, kam ir personība ir orientēta uz nepārtrauktu izaugsmi, spēju mācīties un apgūt jaunas lietas visa darba mūža garumā,” viņa turpina.

Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone: “Informācijas tehnoloģijas maina ne vien ierīces, ko izmantojam darbā, bet darbavietas vidi kopumā, maina veidu, kādā savstarpēji sastrādājamies un sadarbojamies. Šobrīd jārēķinās ar jaunu realitāti darbavietās. Tehnoloģiska revolūcija ievieš fundamentālas pārmaiņas darba kultūrā un organizāciju vidē, taču uzmanības centrā joprojām ir darbinieks, indivīds kā svarīgākais resurss. Aizvien biežāk darba devējiem ir jāatbild uz jautājumiem – cik lielā mērā ir jāiegulda darbiniekos, cik – tehnoloģijās un kā sekmēt sadarbspēju ar tehnoloģijām. Noteicošais faktors, lai indivīds būtu vienmēr pieprasīts darba tirgū, ir nepārtraukta prasmju pilnveide. Svarīgas ir arī kolektīvās prasmes – sadarboties un izprast citus.”

Kas jāapgūst, lai darba tirgū būtu #VienmērJauns?

Lai palīdzētu adaptēties mainīgajiem darba tirgus apstākļiem, Tet kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūru uzsāk jaunu inciatīvu #VienmērJauns”. Tās mērķis iepazīstināt gan ar jaunajām profesijām, kas šobrīd kļūst pieprasītas Latvijas uzņēmumos, gan arī par profesionālajām prasmēm un personības iemaņām, lai būtu vienmēr pieprasīts darba tirgū. Meistarklases domātas gan jau strādājošajiem, gan arī jauniešiem, kas vēl tikai domā par savas profesijas izvēli.

#VienmērJauns meistarklases būs bezmaksas, publiski pieejamas interesentiem, un tajās tiks apskatītas tādas prasmes kā algoritmiskā domāšana, programmēšanas pamati, radošu risinājumu meklēšana, čatbotu radīšana un apmācība, lietotāju pieredzes analītika un citas.

Pirmā #VienmērJauns meistarklase “Kā radīt aplikāciju vai mājaslapu, kas cilvēkiem būs ērta?” notika 10. jūnijā un tās dalībnieki iepazina un izmēģināja “Service blueprint” jeb pakalpojumu plānošanas metodi. Nākamā, par radošu lēmumu pieņemšanu, plānota 20. jūnijā, 4. jūlijā – algoritmiskā domāšana, savukārt 18. jūlijā par čatbotu radīšanu un apmācību.

Visu aktuālo informāciju par meistarklasēm var redzēt Tet Facebook lapā: https://www.facebook.com/tet.lv/

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment