Sākot ar 1. jūniju, stāsies spēkā būtiskas izmaiņas OCTA sistēmā, kuras ietekmēs ikvienu

Latvijā ar šo apdrošināšanas veidu darbojas deviņi apdrošinātāji, un šobrīd visi aktīvi gatavojas gaidāmajām izmaiņām. Plānots, ka jau jūlijā tie būs gatavi ieviest jauninājumus.

Daži apdrošinātāji jau tagad ir pilnībā sagatavojušies, norāda Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins TV24 raidījumā “Uz līnijas”.

Attiecībā uz skrejriteņu vadītājiem – no 14 gadu vecuma atļauts ar tiem pārvietoties, un tiek uzdots jautājums, vai šiem jauniešiem pašiem būs jāiegādājas OCTA polise. “Ja tāda būs nepieciešama, tad viņi to arī nopirks – tāpat kā mopēdu īpašniekiem, ja tas ir jaunietis, tad viņam pašam arī ir jāiegādājas apdrošināšana.

Dabas vērotājs Bukšs atklāj, ka jūnijs būs savdabīgs, tomēr jūlijā gaidāmi laikapstākļu pārsteigumi

Kā tiks noteikta OCTA cena? Jāsaka, ka tas katram apdrošinātājam ir kā sava veida svētais grāls – šīs formulas netiek atklātas konkurentiem. Visticamāk, cenu noteikšanas pieeja būs līdzīga tai, kāda šobrīd ir mopēdu apdrošināšanā,” viņš skaidro.

Kas sagaida pārējos

Viss, kas jāzina par OCTA apdrošināšanu

Ne tikai svētku laikā vai ziemas periodā, bet visa gada garumā ir būtiski nodrošināties ar aizsardzību un pārliecību, ka negaidītas situācijas gadījumā būs pieejama palīdzība. Tas attiecas gan uz mājokli, veselību, ģimenes drošību, gan arī uz automašīnu. Arī transportlīdzekļiem nepieciešams atbalsts neparedzētos apstākļos, un tāpēc katram autovadītājam ir obligāti jānokārto OCTA apdrošināšanas polise. Kas ir OCTA, kādos gadījumos tā noder un ko svarīgi paturēt prātā? Par to vairāk – raksta turpinājumā.

Latvijas ceļos ikdienā pārvietojas vismaz 600 000 automobiļu, un katru gadu ceļu satiksmes negadījumos tiek iesaistīti vairāki tūkstoši transportlīdzekļu. Lai autovadītājam būtu garantija, ka viņš saņems atlīdzību, ja kāds cits būs izraisījis negadījumu, nepieciešams nodrošināt savu auto ar OCTA polisi. Bet kas tad īsti ir OCTA?

Dzimšanas dienā vīrs man uzdāvināja novītušu pušķi no atkritumu tvertnes – es nolēmu neatstāt to bez atbildes

OCTA – Tavs auto sabiedrotais

OCTA jeb obligātā civiltiesiskā apdrošināšana sauszemes transportlīdzekļu turētājiem paredz, ka transportlīdzekļa vadītājs vai tiesīgais lietotājs uzņemas atbildību par kaitējumu, kas nodarīts trešajai personai noteiktā apmērā. Bez derīgas OCTA polises transportlīdzekļa izmantošana uz valsts ceļiem ir aizliegta.

Kā darbojas OCTA apdrošināšana?

Negadījuma gadījumā, ja tiek nodarīts kaitējums trešajai personai, OCTA polise sedz šos zaudējumus. Atlīdzība var tikt piešķirta: transportlīdzekļa vadītājam vai īpašniekam, kā arī pasažierim vai gājējam;

otrā transportlīdzeklī esošiem cilvēkiem neatkarīgi no tā, vai tie bija vadītāji vai pasažieri, kā arī gājējiem, kas atradušies šajā vietā; cietušajai mantai, piemēram, ja bojāts kāda cita transportlīdzeklis, ēka, velosipēds vai cita īpašuma vienība – arī šādus zaudējumus segs OCTA apdrošināšana.

Tomēr jāņem vērā, ka ne visi, kas iesaistīti negadījumā, automātiski saņem atlīdzību.

Lasi vēl: Beidzot izskan ilgi gaidītā prognoze – kad Latvijā sagaidīsim karstuma ierašanos

Atlīdzības noteikšana

Pastāv vairāki noteikumi, pēc kuriem izvērtē, vai atlīdzība pienākas, kā arī nosaka tās apmēru. Svarīgākais – atlīdzība pienākas tikai tiem, kas negadījumā ir cietušie. Izņēmums ir gadījumi, kad pasažieris atrodas transportlīdzeklī, kura vadītājs ir atzīts par vainīgu.

Kāpēc PSRS sievietes nenogura, bet mūsdienu sievietēm nav spēka nekam

Atlīdzība par zaudējumiem personai

Personai var tikt piešķirta gan materiālo, gan morālo zaudējumu atlīdzība. Maksimālā kompensācijas summa, ko var saņemt viena persona, ir līdz 5 000 000 eiro.